Bankalar Faiz İndirimi Yarışına Girdi

Konut kredi faizlerinde gerileme sürüyor. Kamu ve özel bankalar peş peşe faiz indirim duyuruları yapıyor. Mart ayının ilk haftasında da bankalardan indirim haberleri geldi.

Bankalar Faiz İndirimi Yarışına Girdi

KAMU VE ÖZEL BANKALARDAN PEŞ PEŞE İNDİRİM DUYURUSU

Konut kredisi faiz oranlarındaki en büyük hareketlilik Ziraat Bankası'nın hafta başı itibariyle tek seferde uyguladığı 40 baz puanlık indirim oldu. Ardından gün içinde VakıfBank da Bahara Özel Kampanyalı Sarı Panjur Konut Kredisini yüzde 1.28 faiz oranı ile devreye soktu. Özel bankalar da konut kredisi faiz indirimlerine ara vermedi. Garanti Bankası, Akbank ve Anadolubank da konut kredisi faiz indirimi uyguladı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORTALAMASI 1,87'YE GERİLEDİ

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.87 oldu. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.28'e düştü. En yüksek tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 2.58 seviyesinde.

150 BİN LİRA İÇİN EN DÜŞÜK TAKSİT 2.450 LİRA

Güncel olarak bankalardan 150 bin lira tutarında 5 yıl vadeli konut kredisi için konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en düşük aylık taksit tutarı 2 bin 450 lira, sonunda yapılan toplam geri ödeme 294 bin liraya karşılık geliyor.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ KAMPANYALARI

Ziraat Bankası bu hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranlarında uyguladığı büyük faiz indirimi sonrası konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadeye dek yüzde 1.28 olarak belirledi.

Standart konut kredisi kapsamında yüzde 1.75 konut kredisi faiz oranı kullandıran VakıfBank bunun yanında iki dev kampanya daha sunuyor. Dün açıklanan yüzde 1.28 faiz oranına sahip VakıfBank'ın yeni konut kredisi ürünü Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi oldu. Diğeri ise Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi oldu. VakıfBank kendi mülkü konutların satışında hem konut fiyatlarında yüzde 20 indirim hem de 120 ay vadeye kadar yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kullandırıyor.

HalkBank konut kredisi faiz oranlarında geçtiğimiz hafta uyguladığı indirim sonrası kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranlarını yüzde 1.49'a, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranlarını yüzde 1.53'e, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranlarını ise yüzde 1.85'e indirdi.

Kuveyt Türk Katılım Bankası ise konut finansmanı kar payı oranlarını 5 yıl vadeye dek yüzde 1.54,10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.59 kar payı oranı ile sunuyor.

Yapı Kredi Bankası indirim sonrasında 10 yıl vadeye  kadar yüzde 1.61 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor

ICBC yüzde 2.4 konut kredisi faiz oranı kullandırsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında yüzde 1.62 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

TEB yüzde 2.58 ile standart konut kredisi ürünlerinden en yüksek faiz oranını sunsa da kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde %1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Garanti Bankası dün itibariyle konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.65'e düşürdü. Banka 12 ay vadeye dek yüzde 1.71, 24-120 ay ay aralığında vadelerde ise %1.65 faiz oranı kullandırıyor. 120-240 ay vade arasında ise yüzde 1.91 faiz oranı sunuyor.

İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında yüzde 1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını yüzde 1.65'e kadar düşürüyor.

Akbank 120 ay vadeye kadar yüzde 1.67 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 01:46
YORUM EKLE