banner53

Zilliyet Tapulu Arazi Alınır mı?

Zilliyet, bir kimsenin taşınmaz bir mal üzerindeki yetkisi olarak tanımlanabilir. Zilliyet hakkına sahip kişi sadece malı kullanabilir. Peki zilliyet tapulu arazinin satışı mümkün mü?

Zilliyet Tapulu Arazi Alınır mı?

Medeni Kanun'da "Zilyetlik" olarak ele alınan ve halk arasında zilliyet olarak bilinen hak, taşınmaz mallardan bir yarar sağlamak üzere olanları fiilen hakimiyet altında bulundurma durumu olarak ifade ediliyor.

Zilliyet hakkına sahip olan kimseler zilyet oluyor. Zilyet, taşınmaz maldan bir yarar sağlamak üzere o taşınmaz malı fiilen hakimiyeti altında bulunduran gerçek ve tüzel kişiler olabiliyor.

Zilyet olan kişi aslında sahibi olduğu malın hakimiyetçisi durumundadır. Örneğin bir ev sahibi evini başkasına kiralayana kadar o evin aynı zamanda zilyeti durumundadır. 

Zilliyet tapusu, tapusu olmayan taşınmazların zilyetini gösteren belge oluyor. Gerçek bir tapu olmayan bu taşınmazın durumu Kadastro çalışmalarına göre değişebiliyor.

Bu nedenle satışa konu olmadan önce, zilliyet tapusu olan taşınmazın son durumu Kadastro Müdürlüğünden öğrenilebilmesi faydalı oluyor.

Zilliyet tapulu arsanın 2b olması, sarı alan olması veya hazine adına tescilli olması durumuna göre yapılacak işlemler değişkenlik gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER