Zemin Katta Oturanlar Apartman Bahçesini Sahiplenebilir mi?

Zemin katında oturan daire sahibi bahçenin kullanımının kendisinde olduğu düşüncesinde olabiliyor. Peki bu doğru mu? Zemin katta (Giriş kat) oturanlar bahçeyi sahiplenebilir mi?

Zemin Katta Oturanlar Apartman Bahçesini Sahiplenebilir mi?

Apartman ve site gibi birden fazla hanenin bir arada yaşadığı ortamlarda, ortak kullanılan alanlar hakkında birçok soru işaret ve tartışma gündeme geliyor.

Kat malikleri arasında en çok tartışma ise ortak bahçe kullanımı konusunda yaşanıyor.

Bu konuda bahçe katında oturan daire sahibi bahçenin kullanımının kendisinde olduğu düşüncesini taşırken, diğer kat malikleri ise bahçede kendi paylarının da olduğunu öne sürüyor.

Ortak bahçe Kullanımı Neye Göre Belirlenir?

Ortak bahçenin nasıl kullanılması gerektiği Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça belirtiliyor.

Kanunda belirtilene göre, bahçe katındaki daire sahiplerinin tapusunda bahçenin kullanımıyla ilgili herhangi bir bilgi yoksa burası ortak alan olarak kabul ediliyor.

Bu durumda ise kat malikleri arsa payı oranında bahçeden yararlanma hakkına sahip oluyor.

Bu alanların bir kişiye tahsis edilmesi için ise site veya apartman sakinlerinin oy birliği ile karar vermesi gerekiyor.

Yani tapusunda bahçe kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almayan ya da bütün kat maliklerinin ortak rızası ile bahçe kendisine tahsis edilmemiş olan bahçe katı daire sahibi, bahçeden ancak arsa payı oranında yararlanma hakkına sahip olabiliyor.

Bahçe Kullanımı ile İlgili Yasaklar Nelerdir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat sahiplerinden birisi, diğer kat maliklerinin en az yüzde 80’inin izni olmadan ortak kullanım alanlarında değişiklik yapma hakkına sahip olamıyor.

Bu durumda bir kat malikinin bahçe veya diğer ortak kullanım alanlarında onarım, inşaat ya da farklı renkte dış cephe boyası yapmak için bütün kat maliklerinin 5’te 4’ünden onay alması gerekiyor.

Bununla birlikte kanuna göre kat maliklerinden biri, ortak kullanım alanlarında sebep olduğu tahribattan ve zarardan dolayı diğer daire sahiplerine karşı sorumlu tutuluyor.

Kanun, kat maliklerinin her birini; ana gayrimenkulün bakımını yapmaya, yapının mimari durumunu, güzelliğini ve sağlamlığını korumaya mecbur kılıyor.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 04:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER