Yüksek Kira için Eski Kiracı Çıkarılamaz!

Üniversitelerin açılması, kentsel dönüşüm ve tayinler nedeniyle kiralık konut ihtiyacını artırınca, fiyatlar da rekor kırdı. İstanbul’un bazı bölgelerinde 2 bin lira olan evler 4 bin liraya, 5 bin lira olan evler ise 8 - 9 bin liraya, 3 bin Türk Lirası olan evlerde 6 - 7 bin liraya kadar yükseldi.

Yüksek Kira için Eski Kiracı Çıkarılamaz!

Yoğun talebi fırsata çeviren bazı konut sahiplerinin “Çocuğum oturacak” bahanesini kullanarak mevcut kiracısını çıkartmaya ve evi başka birine yüksek fiyatlarla kiralamaya başlaması yeni davalara neden oldu. Her hafta bu tür davaların geldiğine vurgu yapan uzmanlar, “Ev sahibi yüksek fiyattan kiralamak ya da aidat için çıkaramaz” uyarısında bulundu. 

Kira Davaları Arttı

Remax Mia Bebek Gayrimenkul Brokerı Songül Toprak Özsan, kiralık ev talebinin arttığını belirtti. Bazı konut arayanların mülk sahibine gidip, “Ben iki katını vermeye razıyım” dediğini vurgulayan Özsan, mülk sahibinin de kafası karıştığını ve kiracısına “Çocuğum gelecek” dediğini aktardı.

Özsan, “Ancak ev sahibinin çoğu gelmiyor ve başka bir kiracı geliyor. Bu sefer dava açıyor ev sahibine. Bu tür davalar çok fazla var artık. Ya da evi su basıyor. Zararı da mah sahibi mahkemeye taşıyor. Her hafta böyle bir olayımız var”  açıklamasında bulundu.

Bazı mülk sahiplerinin konutunun zarar gördüğünü düşündüğü, kimilerinin de fiyatların artmasını beklediği için kiraya vermek istemediğine dikkat çeken Özsan, mülk sahibini ikna etmek için konut sigortasına başladıklarını ifade etti. 

Konut Arzının Azlığı Bahane Ediliyor

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarının, yükselen hammadde karşısında kontrolden çıktığına, bundan ilk zararı da ev alıcılarının gördüğüne vrugu yaptı. İnşaat maliyetlerinin son bir senede yüzde 100’ü aştığının altını çizen Durbakayım, “Kiralama yöntemiyle barınma ihtiyacını karşılama zorunluluğu, arz talep dengesini, talep lehine çevirdi. Gizli enflasyon gerekçesiyle konut sahipleri ve fırsatçı aracıların spekülatif artış yapması, konut kiralarının bir anda fırlamasına yol açtı” şeklinde konuştu.

Kiralar Ödenemeyince Davalar Artacak

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, stok eksikliğinin talebi şişirdiğine dikkat çekti. Akdoğan, “İnsanlar çaresizlikten ve çözümsüzlükten yüksek fiyatlara evet diyor. Bugün 2 bin liralık daire 4 bine verilince vatandaş mecburen kabul ediyor. Ancak bu yüksek bedellerin bir süre sonra ödenemeyince davaların artacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu. 

Kiralık Evler Karaborsada

Hakan Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Hakan Erilkun, konut sıkıntısı sebebiyle emlakçıların "Kiracınız çıkacak mı?" diye konut sahiplerine sormaya başladığını belirtti. Erilkun, konuyla ilgili şunları söyledi: 

"Neredeyse karaborsa kıymetinde. Depozitoyu bir kira bedelinden daha yüksek tutmaya çalışıyorlar. Beşiktaş, Beylikdüzü, Kadıköy gibi talep yoğun. Daha önce 2 bin - 2 bin 500 liraya kiraya verilen daireler şimdi 4 bine çıktı. Arayanların yüzde 70’i öğrenci. Günde en az 15 kişi kiralık için geliyor.”

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER