banner53

Yönetici Aidata Zam Yapabilir mi?

Bir çok apartman ve sitede yöneticiler girdi maliyetlerini öner sürerek aidat artışı yapmak istemekte. Peki yönetici toplantı yapmadan, kat malikleri kurul kararı olmadan aidata zam yapabilir mi?

Yönetici Aidata Zam Yapabilir mi?

Kat malikleri toplantısı ile yönetimin artan masrafları belgeleyebilmesi durumunda ve çoğunluk kararı alınması halinde aidata zam yapılması mümkündür. 

Ancak yöneticinin sadece masraflar arttı beyanı ile kendi kendine daha yüksek bir apartman aidatı toplaması mümkün değildir. 

Örneğin aidata konu olan taşınmazda yapılacak olan tadilatlar, çevre düzenlemeleri ve bakım giderleri için belirli süreli zam yapılması da gündeme gelir.

Çatı aktarma ya da dış cephe mantolama için kat maliklerinin 1 sene boyunca daha yüksek aidat ödemesi gibi uygulamalar sıklıkla yapılmaktadır. 

Burada önemli olan kat maliklerine bu tip tadilatların sorulması ve çoğunluk tarafından bu giderlere onay verilmesidir. Çoğunluğun aldığı kararlara tüm kat malikleri uymakla yükümlüdür. 

Aidat Ödemesi Ne Zaman Başlar?

Kiracının ya da ev sahibinin taşınmaza taşındığı anda mülkiyet hakkı ve aidat yükümlülüğü başlar. 

Ayın 10'u itibari ile taşınmaza taşınan kişi ayın 15'inde aidat toplanıyorsa 5 günlük parayı ödemekle yükümlüdür. Bir sonraki ay için ise tam ödeme yapar. 

Yani ilk taşındığınız tarih ile aidat tarihi arasındaki farkı ödemekle yükümlü tutulursunuz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER