Yolu Olmayan Araziye Ev Yapılabilir mi?

Kadastro yolu bulunmayan arazi sahipleri mahkemeye baş vurarak komşu parsellerden, geçiş hakkı isteyebilir. Mahkeme de geçiş hakkı verebilir. Ancak bu geçiş hakkı kadastro yolu anlamına gelmediği için belediye inşaat izni vermeyebilir...

Yolu Olmayan Araziye Ev Yapılabilir mi?

Yola cephesi olmayan parsellerin bulunduğu adalarda yola cephesi bulunmayan parsele yola cephe sağlamaya yönelik düzenleme yapılmaksızın bu parsele ve sınırı bulunan diğer parsellere ruhsat düzenlenmiyor.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği hükümlerine göre, Bir adada ifraz yapılmak suretiyle yola cephesi bulunmayan parsel oluşturulamıyor.

Ruhsatın alınabilmesi için İmar Kanununun uygulanamadığı hallerde yola cephesi bulunan parsellerden herhangi biri ile tevhid edilmesi mecburi kılınıyor.

Parsellerin maliklerinin kendi aralarında anlaşamadığı hallerde bu alanlarda plana ve yapılaşmamış olup olmadığına göre müsait olan parsellerle resen tevhid yoluyla parselasyon yapmaya ilgili idare yetkili oluyor.

Yolu Olmayan Araziye Yol Nasıl Alınır?

Yola cephesi olan komşu parsellerden geçit hakkı alarak yola cephe sağlanabiliyor.

Geçit hakkı komşu parsellerin malikleri ile anlaşarak alınabileceği gibi anlaşamama durumunda mahkeme kararı ile de alınabiliyor. Bu iki durumda da geçit hakkının tapuya tescil edilmesi gerekiyor.

İmar durumu alınabilmesi için her koşulda kadastral yola cephe olması gerekiyor.

Kadastral yola cephesi olmayan tarla eğer imar planı kapsamında ise o zaman imar planlarının notları ile birlikte incelenerek, imar planının tarla için nasıl bir hüküm verdiğinin incelenmesi gerekiyor.

Yolu Olmayan Araziye Ev Yaptırılabilir mi?

Ev yaptırılacak arazinin kadastral yola en az 25 metrelik cephesi olması gerekiyor. Yola cephesi olmayan arazilerde herhangi bir yapılaşma mümkün değil.

Bu arazilere yalnızca bungalov tarzı mobil evler ya da konteynerlar yerleştirilebilir ama bu durumda da elektrik ve su getirmek mümkün olmayacaktır.

Yola cephesi olan imarsız araziye bağ evi olarak arazinin yüzde 5’i oranında yapı yaptırabiliyorsunuz.

Ancak oturum alanı yüzde 5’i geçemiyor; yani eğer 1.000 metrekare büyüklüğünde bir araziniz varsa ev projeniz de en fazla 50 metrekarelik bir oturum alanı olabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2021, 03:04
YORUM EKLE