banner53

Yetki Belgesi Olmayanlar 31 Ağustos'tan Sonra Kiralık veya Satılık Ev İlanı Veremeyecek!

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos 2020’de yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra kiralık daire veya satılık ev ilanını yetki belgesi olan emlakçılar dışında kimse veremeyecek. Verenleri ise 25 bin lira ceza bekliyor...

Yetki Belgesi Olmayanlar 31 Ağustos'tan Sonra Kiralık veya Satılık Ev İlanı Veremeyecek!

GAYRİMENKUL SATIŞINDA YENİ DÖNEM 31 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR

Birçok kişi gayrimenkul satın alırken ya da kiralarken 'sahibinden' olmasına dikkat ediyor. Böylece arada aracılar olmadığı için ödeme kalemleri de azalıyor. Farkat artık sahibinden ilan verenler cezai yaptırmla karşılaşacak. 31 Ağustos 2020’de yürürlüğe girecek olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi uygulaması ile bu belgeye sahip olmayanlar kiralama ya da satış yapamayacak. 

Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için çok kez yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyuruldu.

Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek.

YETKİ BELGESİ OLMAYANA 25 BİN LİRA CEZA

Yapılan düzenlemenin ardından sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak.

Bundan sona vatandaş kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak. Konu hakkında tüm yetki emlakçılara geçmiş olacak

İnternetten kiralık daire ya da satılık ev gibi sahibinden satılık ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecek. İnternet üzerinden ilan verme yetkisi sadece belgeye sahip olan emlakçılara ait olacak.

Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin lira para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek.

Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları istenecek. Bu sayede emlak sektörüne de yeni bir çeki düzen getirilmiş olacak ve hem sektörün hem de vatandaşların şikayetlerine bir çözüm bulunmuş olacak.

YETKİ BELGESİ DÜZENLEMESİ

MADDE 5: 

-- Taşınmaz ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler veya esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılır.

-- Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilir, yenilenir, askıya alınır ve iptal edilir.

-- Yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez. Bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunması durumunda işletme adına yalnızca bir yetki belgesi düzenlenir.

-- Yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır.

-- Yetki belgesi işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılır.

YETKİ BELGESİNDE ARANAN ŞARTLAR

MADDE 6:  İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;

-- 12 nci maddede belirtilen şartların taşınması,

-- Meslek odasına kayıtlı olunması,

-- Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,

-- Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün;

-- 18 yaşını doldurmuş olması,

-- En az lise mezunu olması,

-- İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,

-- Konkordato ilan etmemiş olması,

-- Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,

-- Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması,gerekir.

-- Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim; Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı veya Bakanlıkça uygun görülen kamu kurumları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

YETKİ BELGESİ VERİLMESİ

MADDE 7:

-- Yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. İşletmenin 12 nci maddede belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilir.

-- İlgili kurum ve kuruluşların elektronik bilgi sistemlerinden sağlanabilen belgeler, bu sistemlerden temin edilir ve işletme adına açılan dosyada diğer başvuru evrakı ile birlikte saklanır.

-- Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi verilir. Yetki belgesi talebi reddedilen işletmelere durum gerekçesi ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi için Kariyer Belgelendirme bağlantısından 0555 178 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2020, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 6 ay Önce

Ben evimi kendim satarım mecburmuyum emlakcıyla anlaşmaya kimseyi ilgilendirmez

Kağan Orhan
Kağan Orhan @Mehmet - 2 ay Önce

Sahibinden satışlar serbesttir. Haberi çarpıtmışsınız. Anayasanın özlük haklarına aykırıdır. Burada belirtilen yetki belgesi emlak danışmanlığı yapan kuruluşlar için geçerlidir.

Aysun Samsun
Aysun Samsun - 6 ay Önce

Haberli olmuş böylece rayiç bedelinden gösterip vergi kaçıran al sat yapan fazla kira alıp düşük beyan eden üstelik dairelerini satmak isteyenlerin emlak danışmanlarından bedava ekspertiz fiyati ogrenip sonra da devre dışı birakmalarinin belgesiz ve yetkisiz emlakçılık yapanların önüne geçilecektir.. Emlak danışmanlığı bir meslektir .. gayrimenkulün alim satımına resmi evrak üzerinde yapılmasına aracılık etmektir..

Kaan yıldız
Kaan yıldız @Aysun Samsun - 3 ay Önce

Çok doğru söylüyor sunuz ancak yetki belgesini lise mezununa deyilde 4 yıllık üniversite mezununa verilmesi gerektiğine inanıyorum o zaman bir çok üniversite mezunu na iş kapısı açılmış olur,itibar kazanırlar,örneğin eczacılar gibi her önüne gelen emlakçılık yapmanın önüne geçilmiş olur.

Erdoğan Çankaya
Erdoğan Çankaya - 6 ay Önce

Ben kendi evimde söz sahibi olamıyorum öylemi emlakçıdan bana ne ben kendi dükkan veya evimi istediğime kirayada veririmde satarım da kimene milleti az soyuyorlar birazdaha soysunsunlar diye böyle düzenleme olmaz emlakçı arkadaşlar bir daire satacak enaz onbinlira yolunu bulacak yok öyle bir dünya

kiracı
kiracı - 6 ay Önce

o zaman sahibinden adını değiştirsin kardeşim. emlakcıdan.com yapsın.. böyle saçmalık mı olur... emlakçıkara kaldıysak yandık.. piyasayı şişiren onlar zaten... mecburmuyuz onlara para kazandırmaya

EMLAK GÜNDEMİ: Haber içeriğinde de dediği gibi kendi gayrimenkulünüz için ilan verebileceksiniz. Bu ilan yasağı kazanç sağlamak için başka isme tescilli gayrimenkul satanlar için.

ANTİ EMLAK
ANTİ EMLAK @kiracı - 2 ay Önce

''Bundan sona vatandaş kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak. Konu hakkında tüm yetki emlakçılara geçmiş olacak'' yazdığınız haber içeriğini okumamışsınız sanırım ??

Burhan_saltuklu@hotmail.com
Burhan_saltuklu@hotmail.com - 6 ay Önce

Ev sahibi kendi evini nasıl kiraya veremiyor mecburmu Emlakci ya vermeye

EMLAK GÜNDEMİ: Vatandaşlar kendi isimlerine tescilli tüm gayrimenkuller için ilan verebilecek. Sahibinden satışlar için kısıtlama söz konusu değil.

HAMZA
HAMZA @Burhan_saltuklu@hotmail.com - 3 ay Önce

Bundan sona vatandaş kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak. Konu hakkında tüm yetki emlakçılara geçmiş olacak.
Haber sizin dediğiniz gibi demiyor.

Ramazan Kim
Ramazan Kim - 6 ay Önce

Taşınmaz ticareti diye başlıyor. Bence Tüzel kişiler dışında kendi evini satan ticaret yapmıyor. Ayrıca herkesin komisyonculara mecbur edilmesi de çok tepki toplar ve bu kural yürümez. Çünkü mantıksız.

Lost
Lost - 6 ay Önce

Beraber yürüdük biz bu yollarda beraber islandik yağan yağmurda soleyin böyle iyi .. herkez hak ettiğini bulur.bunlar daha iyi gunler

Mehmet
Mehmet - 6 ay Önce

Ben kendi evimi kendim satarım

Lider emlak
Lider emlak @Mehmet - 5 ay Önce

Arkadaslar siz kendi evinizi kendiniz satabileceksiniz onda sorun yok sadece internete ilan veremeyeceksiniz emlakci disinda kahveci lokantaci berberde emlakci oluyor oyle bir dunyada yok herkes isini yapacak


SIRADAKİ HABER