Yeni Konut Trendi Modüler Evler!

Pandemi konut tercihlerini de kökünden değiştirdi. Evinin konforunda doğa ile baş başa yaşamayı en uygun fiyata sağlayan modüler ev de bu kaçışta ilk tercih oldu.

Yeni Konut Trendi Modüler Evler!

Avrupa ülkelerinde pandemi öncesi başlayan bu trend pandemi sonrası ise tüm dünyanın tercihi haline geldi.

Tekerlek üzerinde hareket etme olanağına sahip bu evler, elektrikten internete her türlü alt yapıya da sahip.

En önemli avantajı da insanların istedikleri herhangi bir şehirde veya kasabada yaşamasına imkan tanıması. 

Betonarmeye Göre 3'te Bir Fiyata

Bugünkü şartlarda net 40 metrekarelik bir dairenin doğa içinde markalı bir konutta fiyatı 400 bin ila 600 bin lira arasında değişiyor.

Oysa aynı büyüklükte bir modüler ev, eşyalı olarak 150 bin liraya satılıyor. Bu da konut alım eğilimlerinde modüler evlere talebi artmasına neden oluyor.

Bu evlere bankalar da ihtiyaç kredisi kapsamında finansman sağlıyor.

Fakat vade oranı konut kredisinin sahip olduğu avantajlara sahip değil. Taşınabilir evlerde bir de konaklamak için arsa gerekiyor.

Talep Yüksek

Taşınabilir evler için arazi ihtiyacı genel olarak kiralama yöntemiyle çözülüyor. Kiralar aylık en düşük 100 liradan başlıyor.

Satın almalarda ise fiyat 70 - 75 binden başlıyor. Modüler ev satışlarının artmasıyla oluşan ihtiyaçlar da kendi içinde bir sektör yarattı.

Bu alanda kamping yatırımları çoğaldı. Modüler evde kalanların su ihtiyacı elektrik alt yapısı ve yeme içme ihtiyaçları için İstanbul’un köylerinde ve Ege ile Akdeniz’de yatırımlar hızlandı.

Gençler İlgi Gösteriyor

Modüler ev en çok konut borcu istemeyen gençler tarafından tercih ediliyor. Evden çalışanlar ve genç emekliler de bu tür konaklamaları tercih ediyor.

Hem doğa ile iç içe hem de konfor isteyen ileri yaş taşınabilir ev tercih eden yüksek gelir grubuna uygun da modüler evler inşa ediliyor.

Üreticiler bu taleplerde de minimum alanda maksimum konfor üreten mimari konsept modül evler yapıyor.

Karavana da İlgi Yüksek 

Bu sene karavan satışları da patlama yaptı. Karavan üreticileri pandemi döneminde karavan sektörünün siparişlerinde yüzde 300’e varan artışlar olduğunu dile getitiriyor.

Talebe bağlı olarak 2021 yılında Türkiye’de yaklaşık 2 bin karavanın üretilebileceği tahmin ediliyor.

Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Tüyap’ta düzenledikleri Karavanist fuarına ilginin yüksek olduğunu aktardı.

Fuara her yaş grubundan ziyaretçinin geldiğini belirten Ersözlü, “150’nin üzerinde karavan satışı yapıldı ve 300’ün üzerinde de karavan siparişi alındı” dedi. Karavan satışları da 45 bin liradan başlayıp 1 milyon liraya kadar yükseliyor. 

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 09:04
YORUM EKLE