banner53

Yeni Ev Aldıktan Sonra Yapmanız Gerekenler!

Ev sahibi olmak kolay iş değil. Birikim yapmak, hayalinizdeki evi bulmak, kredi ve tapu işlemlerini çözmek uzun ve yorucu olabiliyor. Evin tapusunu aldığınızda da henüz işiniz bitmiş olmuyor!

Yeni Ev Aldıktan Sonra Yapmanız Gerekenler!

BELEDİYE 

Tapunuzu aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, emlak vergisi için evin yer aldığı ilçenin belediyesine bildirim yapmak.

Emlak vergisi bildirimi yapmak için tapunuzun ve kimliğinizin yanınızda olması gerekli. Bu bildirimi yapabilmek için süre kısıtlı.

Satın alma işleminin gerçekleştiği yılın sonuna kadar bildirimde bulunulmalı. İşlem yılın son 3 ayında gerçekleştiyse 3 ay içinde beyan verilmesi gerekmekte. 

İKAMETGAH

Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de ikametgah. Yeni bir adrese taşınanlar, adres değişikliğini 20 gün içerisinde Nüfus Müdürlüğü'ne resmi olarak bildirmekle yükümlü.

Bu sürede adres değişikliği yapmayan vatandaşlar için para cezası bulunuyor. Adres değişikliği artık e-Devlet üzerinden de kolayca yapılabiliyor. 

ABONELİKLER

Aldığınız evi kiraya vermeyip kendiniz taşınacaksanız, faturaları kendi üzerinize almalısınız.

Daha önce kullandığınız evdeki aboneliklerinizi ileride bir borçla karşılaşmamak adına kapattırmanız da en önemli konulardan.

Elektrik, doğal gaz, su ve internet gibi aboneliklerinizi yeni eve taşıtmanız, ikametgah alırken de sizefayda sağlayacak. 

SİGORTA

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), devlet tarafından sunulan bir güvence ve her konut sahibinin bu sigortayı yaptırması gerekiyor.

Eğer evi kredi çekerek aldıysanız, bankanız sizin için poliçeyi düzenliyor.

Diğer yollarla konut sahibi olduysanız bir sigorta acentesine veya banka şubesine giderek başvuruda bulunabilir ve sigortayı yaptırabilirsiniz.

Bu sigorta olmadan elektrik, su gibi bazı abonelikleri başlatamayacağınızın da altını çizelim. 

DOSYA HAZIRLAYIN

Evinizle ilgili daha alır almaz birçok başvuru yaptınız ve beyanda bulundunuz. İleride tapunuz, ödediğiniz vergiler ve masrafların makbuzları, ödediğiniz faturaların gerektiği durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Karışıklık yaşamamanız için tüm bu belgeleri içeren bir ‘ev dosyası yapın.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER