Yasağa Rağmen Hobi Bahçe Satışı Devam Ediyor!

Tarım arazilerinde yapılaşmanın önünü açması sebebiyle tartışmalara neden olan ve geçen yılın başında Meclis'ten geçen düzenlemeyle satışı yasaklanan hobi bahçelerine ilişkin ilan verilmeye devam ediliyor.

Yasağa Rağmen Hobi Bahçe Satışı Devam Ediyor!

Kanuna göre tarım arazilerini hobi bahçeleri aracılığıyla bölerek satan ve pazarlayanlara 1 seneden 3 seneye kadar hapis cezası uygulanması öngörülüyor.

Satana Ceza

Tarım arazilerinde plan ve projelere aykırı uygulamalar yapanların valiliklerce belirlenerek sorumlu kişi ve kurumlara ise 1.000 liradan az olmamak şartıyla, bozulan arazinin metrekaresi hesaplanarak ve her metrekare başına 10 lira idari para cezası uygulanıyor.

Tarlaları Bölerek 1'e 20 Kazanıyorlar 

Düzenlemenin çıkmasından sonra ellerindeki bu tarz arazileri bir an önce satmak isteyen kişilerse online kanallar aracılığıyla verdikleri yüzlerce ilan ile yasaklı bir satışa gerçekleştiriyor. 

Söz konusu kişiler Kovid-19 salgınından önce çok sayıda kişinin kent hayatına alternatif doğada kendisine ait bir yeri olması yönündeki arayışıyla ilgili de harekete geçerek satın aldıkları tarlaları noterde 500'er metrekare büyüklükte parçalara bölerek kurdukları şirket veya kooperatif üzerinden dönümü 10 bin lira olan tarım arazisini kimi yerlerde 200 bin liraya kadar yükselen fiyatlarla satıyor ve 1'e 20 para kazanıp işin içinden sıyrılıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, kanunda hiçbir değişiklik olmamasına karşın vatandaşların bu tarz yerleri alıp satmayı sürdürdüğünü dile getirdi. 

Tapu Üzerinde Değişiklik Olmadığı için Fark Edilemiyor 

Kendisine de hala alış ve satışların yapıldığıyla ilgili bilgilerin geldiğine vurgu yapan Kılıç, "Biliyorsunuz bu satışlar elde ele olan satışlar olduğu için devletin bile çoğunu fark edemediği satışlar oluyor.

Çünkü tapu üzerinde bir değişiklik olmuyor. Bunlar kendi aralarında anlaşıyorlar. Bir kooperatif gibi kendi aralarında bir paylaşım modeli kuruyorlar.

O kooperatif adına tarlayı aldıkları için sanki bir kişi almış gibi oluyor. Kooperatiflerin de şahıs gibi mülk edinme hakları olduğu için" açıklamasında bulundu. 

Kanun ile Er Geç Yüzleşecekler 

Bu tarz yerleri alanların da satanların da Meclis'ten geçip yasalaşan kanun ile er geç yüzleşeceğinin altını çizen Kılıç, şunları kaydetti: 

"Bu yasal düzenlemeyi bildikleri halde neden böyle davrandıklarını anlamak çok zor. Kimi kötü niyetli emlakçılar da bu işlere ön ayak oluyor. Sosyal medyada yeni bir düzenleme çıkarılması yönünde algı oluşturuluyor. Ancak bu yönde kanun yapıcılar tarafında hiç bir adım yok. Bunlar ortada yokken bu yönde algı oluşturmaya çalışanlar bu işten çıkar sağlamaya çalışanlardır."

Yıkılarak Cezai Yaptırım Uygulanacak 

Çok sayıda belediyenin hobi bahçesi sahiplerine gerekli tebligatları yolladığıyla ilgili kendilerine bilgi geldiğine de vurgu yapan Kılıç, kanunun uygulanacağını bile bile bu yerleri alanlara uyarılarda bulundu. Kılıç, bu tarz yerlerin yıkılarak sahiplerinin de cezai yaptırımlarla karşı karşıya gelebileceğini ifade etti.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER