banner53

Yargıtay: Kiracı Ev Sahibinden İzin Almadan Tadilat Yapamaz!

Yargıtay, ev sahibinden yazılı izni alınmadan yapılan masrafların kiracıya ödenemeyeceğine hükmetti. Emsal kararla birlikte kiracı kafasına göre kiralık eve ya da iş yerine yaptığı masrafları mülk sahibinden tahsil edemeyecek.

Yargıtay: Kiracı Ev Sahibinden İzin Almadan Tadilat Yapamaz!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Daire, kiracının yaptığı faydalı masrafların, vekaletsiz iş görme hükmüne göre isteneceğine hükmetti. 

Kararda şöyle denildi: " Sözleşmenin özel şartlar bölümü 3. maddesinde, 'Kiralanan kiracı tarafından hasarsız ve temiz hiç kullanılmamış teslim alınmış olup, herhangi bir dekorasyonişi kiralayandan yazılı izni alınarak bedeli kendilerine ait olmak üzere kiracı tarafından yapılacaktır.' hükmü kararlaştırılmıştır.

Tarafların özgür iradesi ile kararlaştırılan bu şart geçerli olup tarafları bağlar. Davacı kiracı, kira sözleşmesinin düzenlenmesinden sonra taşınmazı kiralama amacına uygun hale getirmek ve kullanabilmek amacıyla birtakım onarım, tamirat ve iyileştirmeler yapmıştır.

Ofis mobilyaları alıp tabela masrafı yaptığını ancak site yönetimin açtığı tahliye davası sonucunda mahkemenin davanın kabulü ile iş yeri olarak kullanılan dava konusu taşınmazın eski hale dönüştürülerek mesken olarak kullanılmasına bu olmadığı takdirde davalının dava konusu taşınmazın tahliyesine karar verildiği anlaşılmaktadır.

Kural olarak, sözleşmede aksi kararlaştırılmadığı durumda, kiracı tarafından kiralanana yapılan faydalı ve zorunlu imalat bedellerinin dava tarihi itibarıyla uygulanması gereken vekâletsiz iş görme ve sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre kiraya verenden istenmesi mümkündür.

Somut olayda; taraflar arasında akdedilen bir yıl süreli kira sözleşmesinin özel şartlar bölümü 3. maddesinde, taşınmaza yapılacak herhangi bir dekorasyon işinin kiralayandan yazılı izni alınarak ve bedeli kiracıya ait olmak üzere kiracı tarafından yapılacağı düzenlenmiştir. Bu durum karşısında davacı kiracının kira sözleşmesine dayanarak vekaletsiz iş görme kapsamında kiralanana yaptığı imalat bedellerini isteyemez.

Buna rağmen, davacı kiracının taşınmaza yaptığı faydalı masrafları isteyebileceği gerekçesiyle kararın bozma nedeni yapılmasının hatalı olduğu bu defa-ki incelemeden anlaşılmakla, yerinde bulunmayan davacı vekilinin bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir" 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gizem
Gizem - 3 ay Önce

Jeneratörün yıllık bakım ücretini kiracı mı ev sahibi mi ödemeli?

EMLAK GÜNDEMİ: Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca, ortak yerlerin bakım, koruma ve onarım giderlerinden her kat malikinin arsa payı oranında sorumlu olması sebebiyle, kat malikinin payına düşecek gider ve avans borcundan, gecikme tazminatından bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma hakkına veya başka sebebe dayanarak devamlı olarak yararlananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup yaptığı ödeme, kira borcundan düşülür. Yani kiracı ödese dahi kiradan düşer...

Semuran canki
Semuran canki - 1 ay Önce

Reddi miras yaptigimiz anne veya babamizin emekli yetim ayligi olarak baglanabilurmi

EMLAK GÜNDEMİ: Reddi miras maaşları etkilemez. Maaş almaya hakkı olanlar maaşlarını alır.

Ömer faruk yeşilyurt
Ömer faruk yeşilyurt - 1 ay Önce

Kiracıyım garaj duvarları yapıldı bu masrafi ev sahibi ustlendi daha sonra bu tadilattan kaynaklı temizlik ve çevre düzenlemesi yapıldı bunun parasını benden talep ediyorlar arabam yok garajla alakam yok bu masraf banami ait

EMLAK GÜNDEMİ: Evet siz ödemelisiniz. Binadan yapılan temizlik giderlerini kiracılar öder. Arabanızın olmaması durumu değiştirmez. Ortak alanlarda yapılan tüm giderler ya ev sahipleri ya da kiracılarca karşılanır.

SIRADAKİ HABER