Yapı Denetimi Depremde Hayat Kurtardı!

Elazığ'da yaşanan deprem, yapı denetiminin hayati bir önemde olduğunu ortaya koydu. Zira deprem, denetlenen binalarda tahribata sebep olmadı. Uzmanlar, yapı denetim firmalarına müracaat edilmesinin böyle bir dönemde hayati önem arz ettiğini söyledi.

Yapı Denetimi Depremde Hayat Kurtardı!

YAPI DENETİM FİRMALARINA İLGİ ARTTI

Elazığ ve Malatya’yı sarsan deprem sonrası Türkiye’nin bina envanterinin dayanıklı olup olmadığı merak ediliyor. Bu merak, yapı denetim firmalarına talepleri artırıyor. Taleplere yetişmek güçleşiyor.

Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada Elâzığ depreminin ardından binaların çatlama ve yıkılma riski taşıyıp taşımadıklarının tartışılmaya başlandığını belirtti. Şahin, 6.8’lik depremin yapı denetimini ön plana taşıdığını da dile getirdi. Denetim firmalarına başvuru yağdığını anlatan Şahin, “Yeni binalardan ve hanelerden art arda müracaat geliyor. Müracaat adedi devamlı artıyor. Fiyatlar ise gayet makul. Yapı bedelinin yüzde 1.5’i oranında hizmet ücreti alınıyor” dedi.

DENETLENEN YAPILAR AYAKTA KALDI

Yapı denetim firmalarınca başarılı çalışmalar yürütüldüğüne işaret eden Şahin, şu ifadeleri kullandı: “2010’dan bu yana Elazığ’da 2 bin 576 bina ve 4 milyon 900 bin metrekareyi aşkın alan 17 şirket, 3 laboratuvar, 196 mimar ile mühendis, 433 yardımcı eleman tarafından kontrolden geçirildi. Malatya’da da bin 963 bina ve 7 milyon 233 bin metrekareye yakın alan 16 şirket, 3 laboratuvar, 271 mimar ile mühendis, 718 yardımcı eleman tarafından tarandı. Şükür ki bu binaların hiçbirinde çökme, sehim ya da çatlama olmadı.”

Türkiye genelinde 758 bin 838 bina ve 1 milyar 157 milyon 678 bin metrekare alanın denetlendiğine dikkat çeken Şahin, “Toplam bin 721 şirket, 319 laboratuvar, 29 bin 969 mimar ile mühendis, 64 bin 863 yardımcı elemanın teftiş ettiği bu yapılar depreme karşı dayanıklıdır. Vatandaşlarımız bu gerçekten hareketle önlem almalı, gerekli incelemeleri yaptırmalı” uyarısında bulundu.

ÇİP SİSTEMİ REVAÇTA

2018 Aralık ayında çip uygulamasına geçildiğini hatırlatan Şahin, şunları kaydetti: “İnşaat betonlarında kayıp ve kaçak oranlarını aşağı çekecek uygulama başarıyla devam ediyor. Şu aşamada 58 bin 784 binadan 3 milyon 748 bin çipli numune alınmış ve denetime tabi tutulmuş durumda. Ürün ve müteahhide dair detayları içeren bu numunelerle riskler minimize ediliyor. Dünyada da takdir toplayan çip sistemi Orta Asya ülkelerinin dikkatlerinden kaçmıyor. İlk etapta 5 ülke sistemi kullanmaya aday.”

Yeni Akit

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 04:57
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc