Yabancılar Türkiye'den 2,5 Milyon Metrekarelik Mülk Aldı

Yabancıların gayrimenkule ilgileri günden güne artıyor. Bu yılın ilk 3 ayında 2.5 milyon metrekarelik mülk satıldı. Türkiye, Körfez ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra Çin, Güney Kore, İran gibi ülkelerden de yatırımcı çekmeye başladı.

Yabancılar Türkiye'den 2,5 Milyon Metrekarelik Mülk Aldı

TÜRKİYE'YE YABANCI YATIRIMCI İÇİN CAZİBE MERKEZİ OLDU

Posta'da yer alan habere göre, yabancıya satış döviz kurunda yaşanan dalgalanma sonrası rekor sayıabilecek düzeyde arttı.Ülkemizden mülk alan yabancı ülke vatandaşları da oldukça çeşitlendi. Önceden Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri ile Rusya öne çıkarken, son birkaç yılda Körfez ülkelerinin ağırlığı göze çarpıyordu. 2019’un ilk 3 ayında ise listeye Çin, Güney Kore ve İran da girdi.

YABANCIYA SATIŞTA YÜZDE 86'LIK ARTIŞ

Tapu Kadastro Yabancı İşler Daire Başkanlığı’nın verilerine göre, 2019’un ilk 3 ayında (ocak, şubat, mart) 11 bin 198 yabancı ülke vatandaşı yaklaşık 2.5 milyon metrekarelik mülk satın aldı. Geçen yıl bu rakam 1.3 milyon metrekare seviyesindeydi. Böylece yabancıların mülk alımdaki artış yüzde 86.1 gibi rekor bir artış gösterdi. Geçen yıl mülk alan kişi sayısı ise 5 bin 845’ti.

Yabancılar Türkiye'den 2,5 Metrekarelik Mülk Aldı

SON YILLARDA KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN YOĞUN İLGİ

Körfez ülkelerinin mülk edinimindeki ağırlığı bu yıl da devam etti. İlk 3 ayda satılan 2.5 milyon metrekarelik mülkün 868 bin metrekaresini 4 bin 467 Körfez ülkesi vatandaşı aldı. Araplar’ın toplam satışlar içindeki payı yüzde 35 oldu. Geçen yıl Körfez’den 2 bin 196 kişi 308 bin metrekarelik mülk almış ve toplam içindeki payları yüzde 23’te kalmıştı.

ÇİN VE GÜNEY KORE'DEN DE BÜYÜK YATIRIMCILAR GELİYOR

2019 ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminden farklı olarak Çin, Güney Kore ve İran Türkiye’yi tercih eden ilk 10 ülke arasında yer aldı. Çin ve Güney Kore’de işlem sayısı düşükken, yüz ölçümü bazında yatırımların yüksek olduğu görülüyor. Örneğin Çin’den 98 yatırımcı, 321 bin metrekarelik alımıyla ikinci sıraya yerleşirken, Suudi Arabistan, 396 yatırımcının 336 bin metrekarelik alımıyla ilk sırada bulunuyor. Güney Kore ise sadece 13 yatırımcının yaptığı 229 bin metrekarelik alımla Irak’tan sonra dördüncü sırada bulunuyor. Irak’tan ise 2 bin 196 kişi 266 bin metrekarelik alımıyla üçüncü.

MÜLK ALANA VATANDAŞLIK HAKKI

Türkiye’den mülk alan yabancılara önemli avantajlar da sunuluyor. Örneğin, yabancı yatırımcılar gayrimenkul alımlarında KDV’den muaflar. Ayrıca 250 bin dolarlık mülk edinen yabancılara Türk vatandaşlığı veriliyor. Rakamları değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, “Yeni düzenlemeler ve TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi yabancı yatırımcıların ülkemizde gayrimenkul yatırımına olan ilgisini arttırdı. Türk vatandaşlığı kazanabilmek için daha önce 1 milyon dolar olan taşınmaz satın alma bedelinin 250 bin dolara düşürülmesinin de önemli bir etken olduğu söylenebilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 14:43

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER