banner53

Vergiler ve Harçlara Asıl Zam 2020'de!

Son dönemde yapılan yüzde 15 ile yüzde 20 arasında değişen zam oranları vatandaşı zorladı. Ekonomi uzmanları ise asıl zamların 2020'de yapılacağı görüşünde. Tabi zamlanacak kalamlerden biride emlak vergisi...

Vergiler ve Harçlara Asıl Zam 2020'de!

Sözcü'de yer alan habere göre, 1 Ocak 2020'den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.55 oranında artacak. 

Başta vergiler, harçlar ve trafik cezaları olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyin yeni yıl zammı her sene Yeniden Değerleme Oranı (YDO) kadar zamlanıyor. YDO, 4 Kasım'da açıklanacak ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanacak.

Ekimde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) henüz açıklanmasa da YDO yani yılbaşı zamlarına otomatik olarak uygulanacak kritik veri büyük ölçüde ortaya çıktı. Sözcü'nün Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu ay Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 şeklinde gerçekleşecek. 

Yasa gereği emlak vergileri yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttırılabiliyor ve bu nedenle Emlak Vergisi de önümüzdeki yıl en az yüzde 11.28 oranında artacak. Bunun yanında yerel yönetimler de çöp ve atık su bedelleriyle, çevreyle ilgili vergileri en az YDO oranı kadar artırmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 15:19

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER