banner53

Vergiler 2020'de Ne Kadar Zamlanacak?

2020'de otomatik olarak gelecek zamların oranı yavaş yavaş belli olmaya başladı. Buna göre gelecek yılda emlak vergisi dahil olmak üzere bir çok vergiye en az yüzde 20 zam geleceği tahmin ediliyor.

Vergiler 2020'de Ne Kadar Zamlanacak?

ZAM ORANI EN AZ YÜZDE 22

Haberport'ta yer alan habere göre, açıklanan son enflasyon rakamları her ne kadar düşüyorsa da gelecek yıl yapılacak ve enflasyona göre artış yapılması beklenen vergi zamları vatandaşın canını sıkacak.

Son dönemde yapılan ve yüzde 15’in altına düşmeyen zamlar vatandaşları fazlasıyla zorluyor. Açıklamalardan elde edilen bilgilere göre fiyatlara gelecek olan zamların daha da artacağı öngörülüyor.

1 Ocak 2020’den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezalarına yüzde 22.55 oranında zam gelecek.

Vergilerde yapılacak artış 'Yeniden Değerlendirme Oranı' kadar yapılıyor. 4 Kasım’da Ekim ayının enflasyon miktarının açıklanmasıyla birlikte YDO oranı da netlik kazanacak.

EMLAK VERGİSİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

Her ne kadar Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi açıklanmamış olsa da YDO’ya uygulanacak zam büyük ölçüde belirlendi. TÜİK verilerinden yapılan hesaplamaya göre, bu ay Yİ-ÜFE oranı hiç artmasa bile YDO’nun artış miktarının en az yüzde 22.55 olması bekleniyor.

Kanunlar dolayısıyla emlak vergileri YDO’nun yarısı kadar arttırılıyor. Bu sebeple Emlak vergisi de önümüzdeki yıl en az yüzde 11.28 oranında artacak. Diğer yandan çöp ve atık su bedelleriyle, çevreyle ilgili vergiler de en az YDO kadar artacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 07:35

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER