Vatandaşlık 500 Bin Dolara mı Çıkacak?

Vatandaşlıkta 250 bin dolar olan alt limiti 500 bin dolara yükseltmek için bürokrasinin siyasete baskı yapmaya başladığı belirtiliyor.

Vatandaşlık 500 Bin Dolara mı Çıkacak?

Dünya Gazetesi'nden Sadi Özdemir'in Yazısı...

Ülkenin ‘cari açık kapatma’ hedefli yeni ekonomi modeline geçtiği bir dönemde yılda 25 milyar dolara yükselmesi hedeflenen yabancıya konut satışına set çekmek ne kadar akıllıca olur?

Türkiye’de 2018, 2019, 2020 ve 2021’de (10 ay) toplam 5 milyon 306 bin konut satılmış. Bu konutların 169 bin 330’unu yabancılar almış.

O yabancıların da sadece 19 bin 330’u vatandaşımız olmuş. ‘250 bin dolar olunca yabancılar peynir alır gibi vatandaşlık alıyor’ sanılsa da tablo öyle göstermiyor.

Bu konu popülist siyasetçinin en çok istismar ettiği konular arasında olmaya devam edecek gibi duruyor.

O yüzden GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal’a, benzer durumdaki diğer ülkelerden alabileceğimiz çözüm olup olmadığını sordum.

Akbal, şöyle konuşuyor:

“Eğer, ‘vatandaşlık kolay veriliyor’ diye bir kaygı varsa Portekiz ve İspanya’daki gibi uzun dönemli örneğin 5 yıllık ‘golden visa’ sistemi çözüm olabilir.

Türkiye’den konut alan yabancılar, vatandaşlıktan çok oturum derdinde. Aslında bizde halen başka nitelikli yabancılar için ‘turkuaz kart’ uygulaması da var.

Bu uygulamayı konut alan yabancılar için daha kapsamlı hale getirebiliriz.

Bu konuyu sağlıklı bir yapıya kavuşturursak yılda 25 milyar dolarlık döviz geliri hedefine çok çabuk ulaşırız. Bu da turizm kadar kritik bir döviz kaynağı demektir.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 07:31
YORUM EKLE