banner53

Üst Kattan Su Sızıyorsa Ne Yapmalısınız?

Üst kattan su akması durumunda yapılacak ilk şey üst kat komşunuzla anlaşma yoluna gitmektir. Sorun eğer komşunuzun tesisatıyla alakalı ise komşunuz, tüm zararınızı karşılamakla yükümlüdür.

Üst Kattan Su Sızıyorsa Ne Yapmalısınız?

Üst kat komşunuza sorunu bildirin ve su kaçağını onarmasını rica edin, sizin dairenizde sorun büyükse onarım ücretini de talep edebilirsiniz. Üst kat komşunuzun sigortası varsa kendi dairesi ile birlikte sizin dairenizin de onarımının ücretini sigorta karşılamaktadır. Sigorta sıhhi tesisat sorunlarını ve verdiği zararların tamamını karşılamaktadır. 

Ancak genellikle kimse hatanın kendi dairesinde olduğunu kabul etmez. Hem masraftan hem de tadilat sırasında evin kirlenmesinden kaçındığı için anlaşmaya yanaşmaz.

ÜST KATTAN SU AKIYOR NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Üst kattan su sızıntısı şikayeti genellikle çok katlı binalarda görülen bir sorundur. Bu sorun daha çok üst dairedeki su kaçakları nedeniyle oluşur.

Daire sahibi durumun farkında olmasa da alt katta yaşayanlar su akması nedeniyle ciddi sorunlar yaşar.

Tavanın akması, küflenmesi ve rutubet yapması gibi problemler yaşam kalitesini düşürür. 

KOMŞUNUZLA ANLAŞIN

Üst kat komşunuzla konuşup oluşan zararı göstermeniz, yapmanız gereken ilk şeydir. Komşunuz su sızıntı tespiti yaptırmalı ve sorunu çözmelidir.

Ancak komşunuz masrafları kabul etmiyor ve bir tesisatçı çağırmıyorsa durumu ilk olarak yönetime bildirmelisiniz.

Bu tip durumlarda insanların yaptığı ilk şey, sorunu belediyeye ya da zabıta ekiplerine söylemektir.

Ancak belediye konut içi sorunlarla ilgilenmemekte ve herhangi bir işlem yapmamaktadır.

Bu nedenle üst kattan su sızıntısı için zabıtaya haber vermeniz sorunu çözmeyecektir.

YÖNETİME BİLDİRİN

Su sızıntısı sorununuzu site yönetimine bildirin. Yönetim üst kat komşunuzla konuşacak ve tamir için gerekenlerin yapılmasını sağlayacaktır.

Yönetim, komşunuzu ihtar etme yetkisine sahiptir. Komşunuz yönetimin uyarılarına rağmen sorunu çözmeye yanaşmazsa site yönetiminin dava açma hakkı vardır.

EVİNİZE SİGORTA YAPTIRIN

Eğer bir sitede oturmuyorsanız ve apartman yönetimi yoksa bu durumda evinize sigorta yaptırabilirsiniz. Sigorta şirketleri bu tip sorunları çözebilir.

Ancak sözleşmeye “üçüncü şahısların verdiği zararlar” şeklinde bir maddeyi ekletmeyi unutmayın. Bu maddeyi sözleşmeye ekleterek, üst kat komşunuzun verdiği zararları ona ödetebilirsiniz.

Evi sigortalatarak sorunu çözmek biraz uzun süren bir iştir. Ev sigortalandıktan sonra ortalama bir hafta beklemeniz gerekir.

Bir hafta sonra sorun devam ediyorsa, durumu sigorta şirketine bildirebilirsiniz. Sigorta firması uzman birini binaya göndererek durum tespiti yapar.

Yapılan araştırma neticesinde bir kereye mahsus olmak üzere sigorta firması zararı öder.

Durumun tekrarlanması halinde, yani onarım yapıldığı halde yeniden üst katınızdan su damlaması halinde üst komşunuz uyarılır ve zararı onun karşılaması sağlanır.

İHTARNAME GÖNDERİN

Üst kat komşunuz sigorta şirketinin uyarılarına kulak asmazsa ve zararı karşılamaya yanaşmazsa ona noter ihtarnamesi gönderebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken, size en yakın notere gitmek ve durum hakkında onlara bilgi vermektir.

Noterdeki görevliler şikayetinizi kayıt altına alırlar ve duruma resmiyet kazandırırlar. Ardından komşunuza bir ihtarname gönderirler.

MAHKEMEYE BAŞVURUN

Komşunuz noterden gelen ihtarnameyi de dikkate almazsa üst kattan su akması için ona dava açabilirsiniz. Bu tip sorunlarda başvuracağınız mahkeme, sulh hukuk mahkemesidir.

Sulh hukuk mahkemelerinde masraflar diğer mahkemelere kıyasla daha düşüktür. Eğer mahkemeyle uğraşmak istemezseniz bir avukata vekalet verin ve tüm işlemleri o halletsin.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 04:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER