Türkiye Taşınma Dosyasına Göre Büyük Şehirlerden Kaçış Devam Ediyor!

RahatTasin.com, her 6 ayda bir hazırladığı Türkiye Taşınma Dosyası’nı yayınlandı. 1 Temmuz – 31 Aralık 2020 dönemine ait verilere göre, yılın 3. çeyreğinde pandemi nedeniyle daha önce yapılamayan taşınmaların gerçekleşmesiyle yüzde 42’lik bir büyüme yaşandı.

Türkiye Taşınma Dosyasına Göre Büyük Şehirlerden Kaçış Devam Ediyor!

Türkiye’nin en büyük hizmet platformu Armut’un ve nakliye alanında özelleşen markası RahatTasin.com ’un her 6 ayda bir düzenli olarak yayınladığı “Türkiye Taşınma Dosyası” verilerine göre, taşınma oranının yılın ikinci yarısında 208 bin 948 talep ile yüzde 42 büyüdüğü tespit edildi. Pandemi nedeniyle yılın ilk yarısında görülen düşüş, yılın ikinci yarısında yaşanan artışla büyümeye geçti.

İzmir ve Ankaralılar Beşiktaş’ı tercih etti

İstanbul’da bir evden diğerine taşınma maliyeti, 3+1 evlerde yüzde 19, 2+1 evlerde ise yüzde 18’lik bir artış yaşandığı gözlendi. Taşınma hareketliliğinin yüzde 44’ü Anadolu Yakası’nda yüzde 56’sı Avrupa Yakası’nda yaşanırken, İstanbul’un en çok taşınma hareketliliği yaşanan ilçeleri; Kadıköy, Ümraniye, Maltepe, Pendik ve Üsküdar oldu. Geçtiğimiz altı aylık dönem içinde İstanbul, en çok Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya’ya göç verdi. İstanbul’a Ankara ve İzmir’den en çok göç alan semt ise Beşiktaş oldu.

Ankaralılar site ve yeni konutlara taşınıyor 

RahatTasin.com’un verilerine göre, 2020 yılının ikinci yarısında Ankara’da yeni site ve villaların yapıldığı Etimesgut ilçesi uzun bir aradan sonra Yenimahalle’yi geride bırakarak en çok taşınılan ilçe oldu. Ankara’da 3+1 büyüklüğündeki bir eve taşınmanın maliyeti yüzde 25, 2+1 eve taşınmanın maliyeti ise yılın ilk yarısına göre yüzde 17 arttı. Yeni yılda Ankara’dan göç edenler ise İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla ve Mersin’e taşınmayı tercih etti.

Deprem sonrası İzmir’de taşınma hareketliliği arttı

İzmir’de taşınma yoğunluğunu en çok yaşayan ilçe Karşıyaka olurken, Buca, Bornova, Karabağlar ve Bayraklı da hareketli ilçeler arasında yer aldı. Taşınma maliyeti konusunda en büyük artış ise İzmir’de yaşandı. İzmir’de 3+1 eve taşınmanın bedeli yüzde 33, 2+1 eve taşınmak ise yüzde 26 oranında arttı. İzmir Bayraklı'da taşınma hareketliliği yüzde 26 artarken, Bayraklı'dan göç edenlerin Kasım ayından bu yana geçen döneme göre kıyaslandığında 2 kattan fazla olduğu görüldü.

Çeşme ve Bodrum popülerliğini koruyor

İstanbul, Ankara ve İzmir’den göç, genel talep büyümesiyle paralel şekilde artışa devam etti ancak İzmir’den göç normal büyümenin yüzde 6 üzerinde seyretti. Çeşme'ye taşınanlar, beklenenden 3 kat fazla arttı. Muğla ise bu sene de tüm ilçelerine göç aldı. Bodrum’daki taşınma hareketliliği yüzde 32 artarken, bu hareketliliğin yüzde 62’sini Bodrum’a taşınıp yeni bir hayat kurmak isteyenler oluşturdu.

Daha küçük evlere taşınmaya başladık

Son altı aylık verileri inceleyen RahatTasin.com’da taşınmalar yine en çok cumartesi günü gerçekleşti. Taşınmaların yüzde 62’sinde sadece büyük eşyanın paketlenmesi istenirken tüm eşyaların paketlenmesini talep edenlerin oranı yüzde 20 oranında olduğu görüldü. En çok taşınma talebi 2+1 evler için gelirken, pandemi etkisiyle totalde daha küçük evlerin tercih sebebi olduğu görüldü. 3+1 evlere rağbet yüzde 4 azalmakla birlikte, 1+1 evlere rağbet yüzde 4 olarak arttı.

RahatTasin.com, 2020 yılının ikinci yarısında, 10.957 çamaşır makinesi, 7887 bulaşık makinesi, 246 kasa, 312 koşu bandı, 211 piyano, 31 gitar, 286 mikrodalga, 1116 çeyiz, 5538 hurç, 3243 fırın, 21 davul fırın, 12877 buzdolabı, 20 köpek kulübesi ve 90 tane arı kovanı taşıdı.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 10:48
YORUM EKLE