banner53

Türkiye Konut Fiyat Artışında Dünya Şampiyonu!

Türkiye dünyada konut fiyatlarının en hızlı arttığı ülke. Eylül sonu itibariyle bir yılda konut fiyatları yüzde 27.3 ile en çok Türkiye’de arttı. 

Türkiye Konut Fiyat Artışında Dünya Şampiyonu!

Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım'ın Yazısı...

Dünyada otomobil satışlarıyla ilgili tabloyu Cüneyt Başaran Twitter’dan paylaşarak ilk pası verdi. Eylül itibariyle son bir yılda dünyada satılan otomobiller yüzde 21.2 azaldı. 

IHS Markit ve ACEA’nın verilerine göre geçen yıl 55.6 milyon adet olan dünya otomobil satışları pandemiye ve ekonominin gerilemesine paralel bir yılda 43.8 milyon adede indi. Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa’da satışlar yüzde 25.9 azaldı.

YEMEDİK, İÇMEDİK OTOMOBİLE Mİ KOŞTUK?

Hazırlanan tabloda genelin tersine hareket eden iki ülke dikkat çekiyor. Türkiye ve Güney Kore. Otomobil satışları Türkiye’de 229 binden 389 bine yükseldi ve eylül itibariyle yüzde 70 arttı.

Güney Kore’nin artışı ise yüzde 12.5. Yani bizim gibisi yok. Türkiye’yi tablodan gördüğü kadarıyla tanıyanlar yemedik, içmedik karantina günlerinde otomobil almaya koştuk zannedecek.

Ancak gerçek daha başka.

KONUT FİYAT ARTIŞINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Otomobilden daha büyük harcamayı gerektiren konut piyasasında aynı durum söz konusu. Küresel çapta konut fiyatlarını izleyen ve yayımlayan The Knight Frank’ın üçüncü çeyrek itibariyle hazırladığı tabloda ülkemiz ilk sırada çıkıyor. Yani Türkiye dünyada konut fiyatlarının en hızlı arttığı ülke.

Bitişikte 56 ülkenin yer aldığı bu tabloya göre eylül sonu itibariyle bir yılda konut fiyatları yüzde 27.3 ile en çok Türkiye’de arttı. 6 aylık dönemde de yüzde 17.0’lik artışla yine ilk sıradayız. Son üç ayda ise yüzde 5.2 ile ikinci sırada yer alıyoruz. Yeni Zelanda yüzde 8.2 ile ilk sırada.

MÜTHİŞ BİR DALGA MI YAKALADIK?

Otomobil satışlarında yüzde 70 gibi rekor artış yanında bir de konutta benzer durum olması ilk bakışta Türkiye’nin müthiş bir dalga yakaladığı görüntüsü veriyor.

Çünkü bu iki harcama kalemi hane halkının en büyük harcaması veya yatırımı. Türkiye’de de aynı.

Ama bunun da ötesinde otomobil ve konut ülkemizde, enflasyondan korunma aracı, reel yatırım aracı, tasarrufları finans sistemi dışına taşıma ve gizleme aracı, konut için vergiden kaçınmanın yolu da doluyor.

Dolayısıyla dünya birinciliklerimiz doğru da, müthiş bir dalga yakaladığımız görüntüsü tartışmalı.

1 YILDA 1 TRİLYON KREDİ

Konutta ve otomobilde dünya birinciliğini nasıl sağladığımız ise açık. Negatif faiz uygulamasıyla hem TL mevduattan kaçınarak, hem de enflasyonun altında ticari ve tüketici kredileri vererek, toplam kredileri patlatarak yaptık bunu.

Geçen yılın kasım sonunda 2 trilyon 593 milyar lira olan toplam krediler bu yıl 11 Aralık tarihinde 3 trilyon 636 milyar liraya yükseldi. Krediler bir yılda 1 trilyon 43 milyar lira artış veya yüzde 40 büyüme kaydetti.

Tüketici kredileri ise aynı dönemde 450 milyar liradan 676 milyar liraya çıktı. Bir yılda 226 milyar veya yüzde 50 oranında arttı. Artış oranı ağustos ayında son bir yıl olarak yüzde 61.7’ye kadar çıkmıştı.

Hem pozitif faiz alamadığımız için kendi tasarruflarımızı kullandık, hem de enflasyonun altındaki faiz oranlarından kredi kullandık. Borçlanarak otomobil ile konut aldık.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER