banner53

Türkiye'de En Çok 400 Bin ile 800 Bin Lira Aralığındaki Konutlar İlgi Görüyor

Türkiye’de en çok 400 bin ila 800 bin lira aralığındaki konutlar ilgi gördü. 1 milyon ve üzeri fiyatlı konutlar ise elde kalırken, yabancıya satışlar da geçtiğimiz yıla oranla düşüş gösterdi. Satışlarda en çok Başakşehir, Beylikdüzü ve Büyükçekmece öne çıktı.

Türkiye'de En Çok 400 Bin ile 800 Bin Lira Aralığındaki Konutlar İlgi Görüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada 2020 yılının ilk 6 ayı boyunca en çok konutun satıldığı il İstanbul olurken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Konya izledi.   

95 bin 271 konut satışının gerçekleştiği İstanbul’da satışın en yoğun olduğu ilçeler Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir ve Beylikdüzü oldu.

400 - 800 bin lira arasındaki gayrimenkullere büyük ilgi

Haziran ve Temmuz'da İstanbul’da 68 bin 231 konut satılırken, bu satışların büyük çoğunluğunu 2+1, 3+1 daire tipi ve 400 ile 800 bin lira arasındaki gayrimenkullerden meydana geldi.

Bu fiyat aralığında geniş seçenekler sunan Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgeleri öne çıkıyor.

Özellikle yazın başında gayrimenkul piyasasına can suyu gibi gelen faiz oranlarının düşüşünün de yerli alıcıyı tetiklediğinden bahseden ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, “İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde Türk gayrimenkul alıcıları ağırlıkla 400 ile 800 bin lira arasındaki gayrimenkulleri tercih etti.

1 milyon ve üzeri fiyatlı gayrimenkuller ne yazık ki bu yıl elde kaldı. Bu dönemde gerçekleşen satışların yüzde 50’den fazlası ipotekli satışlar oldu. Alıcılar gayrimenkul satış bedelinin yüzde 40 ila yüzde 60’ı arasında kredi kullanımını tercih etti.

Örnek olarak 800 bin liralık bir gayrimenkulde, alıcı 400 bin lira nakit verip 400 bin lira kredi kullanmak istediğinde bu tutarda bir kredinin 120 ayda aylık ödemesi güncel faiz oranı ile 5.711 lira civarında oluyor. Bu kredinin ödenebilmesi içinde aylık hane gelirinin minimum 10 bin lira ve üzeri olması gerekiyor.

Dolayısıyla 1 milyon lira ve üzerindeki gayrimenkullerde hem peşinat hem de aylık taksit ödeme güçlüğü sıkıntısı yaşanıyor. 

Lüks segment gayrimenkullerin yoğun alıcı grubu olan yabancıların Pandemi nedeniyle Türkiye’ye gelememeleri satışları oldukça yavaşlattı. Şu anda sektörde orta segmentte satılık portföy bulmakta zorlanırken lüks gayrimenkullere de alıcı bulmakta zorlanıyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER