banner53

Tolga Şahlıoğlu: Yıkım Kararı Çıkar Korkusuyla Deprem Testi Yaptırmayan Var!

Deprem testi başvurusu sırasında en çok gelen sorunun 'Binam riskli çıkarsa hemen mühürlenir mi, hemen yıkılır mı?' olduğunu söyleyen Kentsel Yenileme Uzmanı Tolga Şahlıoğlu, bina sahiplerinin bu korku nedeniyle deprem testinden kaçındıklarını söyledi.

Tolga Şahlıoğlu: Yıkım Kararı Çıkar Korkusuyla Deprem Testi Yaptırmayan Var!

DEPREM TESTİ ÖNEMLİ

Yeni Asır’da yer alan habere göre, İstanbul'da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası yalnızca mega kenttekiler değil değil tüm Türkiye'deki vatandaşlar oturdukları binalar için endişe duymaya başladı. Özellikle eski binalarda yaşayanlar büyük endişe içinde. 

Dartes Kentsel Dönüşüm Hizmetleri şirketinden Kentsel Yenileme Uzmanı Tolga Şahlıoğlu, binalarına deprem testi yaptırmak isteyen vatandaşların Dartes gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lisanslı firmalara başvuru yaptığını söyledi. Başvuru yapılırken en çok gelen sorunun 'Binam riskli çıkarsa hemen mühürlenir mi, hemen yıkılır mı?' olduğunu söyleyen Şahlıoğlu, bina sahiplerinin bu korku nedeniyle deprem testinden kaçındıklarını söyledi.

SORUNLU BİNALARIN ACİLEN GÜÇLENDİRİLMESİ ŞART

Şahlıoğlu, söz konusu durumun olmayacağını belirterek, "Kat malikleri öncelikle deprem testine müracaatı, bilgi amaçlı olarak yapabilir ve binanın durumu sadece maliklerle paylaşılır. Ancak riskli çıkması durumunda bina sakinleri binayı yıkmayacaklarsa acilen güçlendirmeleri gerekir" dedi. Bugüne kadar geç kalınmış olsa da bugünden itibaren çok süratli bir şekilde kentsel yenileme yapılması gerektiğinin altı çizen Tolga Şahlıoğlu, "Yapı stokunu depreme dayanıklı hale getirmeliyiz. İstanbu'un deprem mastır planı acilen tamamlanmalı, riskli bina envanteri çıkartılmalıdır" diye konuştu. İmar Barışı'ndan faydalanan tüm binalara deprem testinin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini de öne süren Şahlıoğlu, "Ayrıca tapudaki daire satışlarında 1999'dan önce yapılan binalarda deprem testinin zorunlu olması gerekiyor. Böylelikle yenilemeyi daha hızlı yapma imkanımız doğar" ifadelerinde bulundu.

Kentsel dönüşüm için devletin teşvikler uygulamaya koyması gerektiğinin altını çizen Şahlıoğlu şu şekilde devam etti, "Vatandaşa 24 ay geri ödemesiz krediler açılması ve bazı alanlarda imar uygulamalarının değiştirilmesi gerekli. Birleşen parsellerde kademeli imar artışları sağlanmalı ki ada bazında dönüşüm teşvik edilebilsin. Çıkartılan zorlayıcı yönetmelikler de kentsel yenilemenin önünü tıkayan bir başka faktör."

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 07:08

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER