TOKİ Hane Halkı Geliri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

TOKİ'nin 67 ilde başlattığı sosyal konut atağında başvuru sayısı 500 bini geçerken, herkesin merak ettiği konulardan biride başvuru sırasında karşısına çıkan "hane halkı geliri" oluyor. peki nedir hane halkı geliri?

TOKİ Hane Halkı Geliri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

TOKİ'NİN KAMPANYASINA 500 BİNİ AŞAN BAŞVURU GELDİ

Büyük ilgiyle karşılanan TOKİ 50 bin sosyal projesinde 2+1 ve 3+1 daireler bulunuyor. Kampanya kapsamında satışa çıkarılan dairelerin fiyatları, büyüklükleri ve ödeme planları şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Kampanyada 2+1 dairelerin fiyatları 116 bin 400 TL'den, 3+1 dairelerin fiyatları ise 170 bin 720 TL'den başlıyor. En düşük taksit ödemesi 388 TL, en düşük peşinat ödemesi ise 13 bin 968 TL olarak açıklandı. 

BAŞVURU İÇİN:

TOKİ 50 bin sosyal konut projesine başvuru yapacak vatandaşların  Halk Bankası veya Ziraat Bankası'nın yetkili şubelerine başvuru yapmaları gerekiyor. Bu bankalar da şehirlere göre farklılık gösterebiliyor. TOKİ 50 bin sosyal konut kampanyasına başvuru yapmak isteyen vatandaşların yetkili bankalara 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daireler için ise 1.000 TL yatırması gerekiyor. 

 ŞARTLAR:

- Başvuru yapacak kişinin T.C. vatandaşı olması gerekiyor. 

- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekli.

- TOKİ'den konut satın almamış olması ve TOKİ'den konut kredisi kullanmamış olması gerekli.

- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. 

- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4 bin 800 TL olması gerekiyor. (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4 bin 800 TL olması gerekmekiyor. 3+1 Konut tipi hariç)

- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

- Konut başvuruları yapacak vatandaşların; 2+1 konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları, 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

HANE HALKI GELİRİ NEDİR NASIL HESAPLANIR?

-Hane halkı geliri, hane halkının toplam gelirinin ve giderinin hesaplanması yoluyla elde edilen veridir.  Başvuru yapan ya da yapacak vatandaşların maaşları "net" üzerinden hesaplanır. 

-Hanede İŞKUR'da çalışan biri varsa, İŞKUR'dan çalıştığına dair belge alınması gerekiyor. Başvurular bordrolu çalışanların maaşları üzerinden hesaplanarak kabul ediliyor. Sadece başvuru yapılan ay hane gelirinin ne kadar olduğuna bakılıyor. Eğer başvuru yapıldığı ay hane gelirinin ortalaması TOKİ'nin belirlediği bedelin üzerine değilse başvuru kabul ediliyor.

-TOKİ herhangi bir hesaplama yapmıyor. Başvuru yapacak vatandaş, maaş bordrosunu alıp bankaya o şekilde başvuru yapıyor. Banka şartların uygun olması durumunda başvuruyu kabul ediyor.

-İstanbul için hane halkı gelirinin 4 bin 800, İstanbul dışındaki iller için 4 bin 500 TL olması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığında başvuru kabul ediliyor.

-Hane halkı geliri TOKİ'nin belirlediği bedelin üzerindeyse başvuru kabul edilmez. Eğer banka başvuru kabul etmişse, daha sonra yapılan başvuru iptal edilir. Yatırılan başvuru ücreti de vatandaşa geri ödenir. Hane halkı geliri belirlenen bedel üzerinde olan vatandaş ev almaya hak kazanamaz. 

-Hane halkı geliri hesaplanırken aylık ortalama alıyor. Yıllık ortalama ticaret ile uğraşanlardan alınıyor. Bordrolu çalışanlardan sadece başvuru yaptığı ayın aylık hane halkı gelirine bakılıyor.

100 BİN KONUT BAŞVURUSU İÇİN YENİ HANE HALKI GELİRİ HESAPLAMA

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Songül Çakan
Songül Çakan - 1 yıl Önce

Peki hanede 3 kişi yani 2 çocuk ve annesi aylık geliri sadece 760 ₺ olanlara neyapılabiliyor.