Tek Taraflı Fesih Hakkı Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Hem vatandaş tarafında hem de müteahhit tarafında sorumluluklarını yerine getirmeyenlerle alakalı da bir hukuki düzenleme yapmayı öngörüyoruz. Buna ilişkin meclisimiz açılır açılmaz da bu düzenlemeyi yapacağız ve hükümlülüklerini yerine getirmeyenler tarafında tek taraflı fesih hakkı getirmeyi düşünüyoruz."               

Tek Taraflı Fesih Hakkı Geliyor

Bakan Kurum, Kağıthane'de binanın çöktüğü alanda incelemelerde bulundu. 

"YATAY MİMARİ İLE MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞATILACAK"

Yatay mimari çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Bakan Kurum, "Biz Türk milleti olarak zaten mahalle komşuluk ilişkisini ön plana çıkaran, aynı camide aynı yeşil alanda oynayan, ibadet eden milletiz. Dolayısıyla bu değerlerimizi korumak zorundayız. Bizi bir, beraber tutan değerler bu değerler. O anlamda biz de bakanlık olarak TOKİ ile hem kentsel dönüşüme destek vereceğiz, hem finansman desteği vereceğiz, hem yapım desteği vereceğiz. İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle 4 milyar liraya kadar yüzde 50 hibe faiz desteği olmak üzere yine destek vereceğiz ve bu projeleri belediyelerimizle el birliği içerisinde yürüteceğiz."

ORTADA MAĞDURİYET VAR

İnşaat alanında firmanın sunduğu maketler üzerinden ev alan vatandaşların da bulunduğunun hatırlatıldığı bir soruya ilişkin Kurum, "Vatandaşımızın hak sahibi olarak müteahhitle bir sözleşmesi var ancak müteahhit sözleşmeden kaynaklı yüklenimini geciktirmiş ve yerine getirememiş durumda. Bundan kaynaklı da bu problemi vatandaşımız, hem buradaki hak sahiplerimiz hem de konut alanlar yaşıyor. Bu mağduriyetleri engellemek adına göreve gelir gelmez 6306 sayılı yasada bir değişikliğe gittik." dedi.

TEK TARAFLI FESİH HAKKI

Kurum, "Ayrıca yine tüm Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitlerle vatandaşımızın anlaşmaları olmasına rağmen hem vatandaş tarafında hem de müteahhit tarafında sorumluluklarını yerine getirmeyenlerle alakalı da bir hukuki düzenleme yapmayı öngörüyoruz. Buna ilişkin meclisimiz açılır açılmaz da bu düzenlemeyi yapacağız ve hükümlülüklerini yerine getirmeyenler tarafında tek taraflı fesih hakkı getirmeyi düşünüyoruz."               

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 05:19

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER