Tarla Parsellere Ayrılıp Satılabilir mi? Tarım Arazilerinin Satışı 2021

6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile artık tarımsal vasıflı arazilerin satış, devir ve ifraz gibi işlemleri belirli şartlara bağlandı.

Tarla Parsellere Ayrılıp Satılabilir mi? Tarım Arazilerinin Satışı 2021

Bu yeni kanun ile tarım arazileri satışa esas olmak olmak sulu araziler, kuru araziler, dikili araziler ve sera vasfında araziler olmak üzere 4 kategoride ele alınmaktadır.

Peki arazinin sulumu olduğuna nasıl karar verilecek. Sulu arazinin tespitinde çoğunlukla çiftçi kayıt sisteminde beyanlar esas alınmaktadır.

Eğer satışa konu olan arazi çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değil ise satışa onay verecek il ya da ilçe müdürlüğünden bir teknik eleman götürerek yerinde tespit yaptırarak arazinin sulumu, kurumu, dikilimi yada seramı olduğunu tespit ettirebilirsiniz.

Peki tarımsal arazilerin satışında süreç nasıl işlemektedir?

Tarımsal araziyi satmak isteyen şahıs ile alıcı taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğüne başvururlar.

Tapu Müdürlüğü bu arazinin satışının yapılıp yapılamayacağı konusunda İl ya da İlçe Tarım Müdürlüğüne görüş sorar.

İl ya da İlçe Tarım Müdürlüğündeki bu işe bakan teknik eleman satışa konu olan arazinin önce sulumu, kurumu, dikili, seramı olduğuna bakar.

Eğer arazi sulu yada kuru tarla vasfında arazi ise satışa konu arazinin büyüklüğüne ve sınırında satmak isteyen şahsın başka arazisi varmı ona bakar.

Eğer satışa konu arazinin sınırında satacak şahsın başka arazisi yoksa ve satılacak arazi sulu yada kuru tarım arazisi ve 10.000 metrekareden küçükse satışına onay verir.

Aynı şekilde 5.000 metrekareden küçük dikili tarım arazisi ya da 1.000 metrekareden küçük sera ise yine satışına izin verir.

Eğer satılacak arazi sulu yada kuru tarım arazisi ve 10.000 metrekareden büyükse yada 5.000 metrekareden büyük dikili tarım arazisi yada 1.000 metrekareden büyük sera ise bu araziler ekonomik bütünlük arzeden araziler olduğu için bunların bulunduğu ilçede satıcıya ait bu taşınmazları kuş uçuşu 10 km yakınlarında başka arazi varmı ona bakılır.

Eğer başka ekonomik bütünlük arzeden arazileri yoksa satışa izin verilir. Satıcıya ait bu taşınmazların kuş uçuşu 10 km yakınlarında başka arazi var ise bu sefer yeter gelirliğe bakılır.

Eğer satışa esas arazi şahsın yeter gelirli arazi büyüklüğünün üzerinde ise satışa izin verilir.

Tarım Ziraat

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 03:39
YORUM EKLE