banner53

Tarım Arazisi En Fazla Ne Kadar Bölünebilir?

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek üzere düzenlenen yasa ile, babadan kalan tarlayı şehirdeki evlat artık bedeli karşılığında köydeki kardeşine devretmek zorunda olacak.

Tarım Arazisi En Fazla Ne Kadar Bölünebilir?

Tarım arazisi en fazla ne kadar bölünebilecek?

 Tarım arazisi bölünme suretiyle asgari büyüklüğün altına düşürülemeyecek. Bu rakamı bölgeler itibariyle Tarım Bakanlığı belirleyecek.

Ancak, bakanlığın belirleyeceği tutar mutlak tarım arazilerinde 20 dönüm, meyve bahçelerinde 5 dönüm, seracılık yapılan arazilerde 3 dönümden az olamayacak.

Asgari arazi büyüklüğünden farklı olarak yasayla ilçeler bazında 'yeter gelirli arazi büyüklüğü' belirlendi. Bu rakam sulu tarla için örneğin Adana'nın Seyhan ilçesinde 50, Tufanbeyli'de 95 dönüm olacak.

Arazinin tapusunu almadan hisse paylaşımı yapılabilir mi?

Kanunu dolanmak amacıyla tapuyu almadan arazilerin mirasçılar arasında pay edilmesi de yasak olacak. Tarım arazilerinde asgari parsel büyüklüğünün altında yeni hisse oluşturulamayacak.

Çay ve fındık bahçesinde de 5 dönüm geçerli mi?

Çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak ihtiyacı olan bitkilerin yetiştiği alanlarda, bakanlığın uygun görüşüyle daha küçük parsellere izin verilebilecek.

Arazinin bölünmesi nasıl önlenecek?

Bakanlık, tapu müdürlüklerine, her ilçe için bölünemez arsa büyüklüklerini bildirecek. Tufanbeyli'deki 95 dönümlük arazi, hiçbir şekilde bölünemeyecek.

Mirasta devir işlemi için süre var mı?

Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esas olacak. Devir işleminin bir yılda tamamlanması gerekecek.

Mirasçının seçenekleri neler?

Mirasçılar arazinin büyüklüğüne göre haklarını bir veya daha fazla mirasçıya olabileceği gibi aile malları ortaklığına ya da kuracakları limited şirkete devredebilecekler. Ya da topluca üçüncü şahıslara satabilecekler.

Devirde öncelik nasıl belirlenecek?

Mirasçılar kendi aralarında anlaşamazlarsa sulh hukuk mahkemesi kanalıyla devredilecek mirasçı belirlenebilecek.

Burada öncelik köyde tarımla uğraşan kardeşe verilecek. Birden fazla kardeş tarımla uğraşıyorsa, geçimini, miras konusu araziden sağlayan öncelikli olacak.

Devralan mirasçı parasını ödemezse?

Araziyi devralan kişi, diğer mirasçıların parasını ödemek için bankadan kredi kullanmak zorunda kalırsa, Bakanlık, kredi faizinin bir kısmını kendisi üstlenebilecek. Gene de ödeyemezse arazi mahkeme kararıyla satılabilecek.

Arazi sonradan değerlenirse ne olacak?

Yirmi yıl içerisinde arazi imar geçmesi, maden çıkması gibi tarım dışı nedenlerle değerlenirse, diğer mirasçılar bundan pay alacak.

Yasadan öncekilerin durumu ne olacak?

Bu yasadan önce mirasçılar arasında henüz paylaşımı yapılmamış arazilerin devir işlemleri, önceki yasa hükümlerine tabi olacak. Yeni yasa, geçmişe yürümeyecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşeakkus
Ayşeakkus - 5 gün Önce

Komşu benim tarafa yerleri 40 SM var pencere leri var kapattira bilirmiyiz izin vermememize remen yaptılar kapattirabilirmiyiz birde bizim arsaya geçmiş bulunmakta burda direkleri var kaldimalarini istiyoruz ne yapmalıyız mahkemeye mi vermem gerekiyor saygılar aydınlatırsanız memnun olurum iyi günler

EMLAK GÜNDEMİ: Arsa işgali durumu varsa belediyeye başvurabilirsiniz. Pencere içinse yapabileceğiniz bir şey yok.

SIRADAKİ HABER