banner53

Tarım Arazilerini Bölerek Hobi Bahçesi Yapana Hapis Cezası!

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılmasını içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Tarım Arazilerini Bölerek Hobi Bahçesi Yapana Hapis Cezası!

Yasa teklifine göre tarım arazileri üzerinde bulunan hobi bahçeleri ile ilgili yeni yaptırımlar geliyor. Tarım arazilerinin kooperatifler başta olmak üzere özel hukuk tüzel kişileri aracılığıyla satın alınarak fiili taksim yapılması amacıyla üyelere veya ortakların kullanımına tahsis edenler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla çarptırılacak.

Tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulacak, aykırı hareket edilmesi durumunda valilik tarafından resen belirlenerek sorumlulara 1.000 liradan az olmamak artıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanarak projeye uygunluk sağlanması için azami 2 ay süre verilecek.

Büyük ova koruma alanlarında bulunan bu cezalar iki katı olarak uygulanacak. Bu sürenin sonunda aykırı kullanım devam ederse valilikçe faaliyet durdurulacak ve belirlenen bu idari para cezası üç katı olacak.

Özel orman kapsamında yer alan bölgedeki ağaçlar izinsiz kesilemeyecek. İzinsiz kesilen ağaçların dikili kabuklu gövde hacminin 5 metreküpe kadar olması durumunda 500 lira, bu miktarı aşan her bir metreküpü için ilave 100 lira idari para cezası kesilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER