banner53

Tapusu Alınan Evden Vazgeçilebilir mi?

Satın alma işlemi gerçekleşen yani tapu devri tamamlanmış bir evin iade edilmesi, mümkün olmakla birlikte bazı kriterler aracılığıyla sınırlandırılmaktadır.

Tapusu Alınan Evden Vazgeçilebilir mi?

Bu sürecin suistimal edilmemesi adına belirlenen kriterler Tüketici Hakları tarafından oluşturulmaktadır.

Satın alınan ev iadesi için öncelikle yapılan satış işleminden ev sahibinin müşteri olarak tanımlanması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda arsa sahipleri anlaşmalarını inşaat firmaları ile yaptıkları için süreçlerin mahkeme üzerinden sürdürülmesi gerekmektedir.

Bir evin satın alınması sonrasında oluşan özel durumlar sebebiyle iadesi gerektiğinde 14 iş günü sınırı bulunmaktadır.

Fakat ev ile ilgili oluşan bazı sorunlu durumlar sonucunda on dört gün sonrasında ilgili kriterler göz önünde bulundurularak satın alınan ev iadesi yapılabilmektedir.

Müşteri tarafından satın alınan evin 14 gün sonrasında iadesi için oluşacak durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

-- İmar düzenlemelerine aykırılık

-- İskan ruhsatı bulunmaması

Bu durumlar Tüketici Hakları aracılığıyla satın alma işleminde hiçbir kriter aranmaksızın hukuki ayıp niteliği taşımaları sebebiyle iadesi kabul edilmektedir.

Satın Alınan Evin İade Aşamaları

Evin satın alma işlemlerinin iade edilme süreçleri için öncelikle satın alınan evin imar düzenlemeleri ya da iskan ruhsatı ile ilgili ayıplı olma durumları belgelendirilmelidir.

Bu belgelendirme sonucu olarak Tüketici Hakları tarafından müşteriye bazı iade seçenekleri sunulmaktadır.

Satın alma işlemi ile ilgili olarak; konut değişimi, bedel indirimi yahut onarma ve düzenleme gibi seçeneklerden birisi tercih edilebilmektedir.

Tercih hakkı müşteri tarafından belirlenmekte olup süreçler onaylanmanın ertesinde uygulanmaktadır.

Tercih edilen işlemin uygulanabilmesi için ilgili tercih doğrultusunda ortalama otuz iş günü içerisinde başvuru yapılmış ve sürecin başlatılmış olması gerekmektedir.

Satın alma işlemlerine ilişkin evrakların ve ayıplı mülk olduğuna ilişkin resmi durumların belirtildiği belgeler ile yapılan başvuruların takip işlemleri sürdürülmektedir.

Ev İadesinde Sunulan Tercihler

Bir evin satın alınmasının ardından iadesi için yapılan tercihler, evin durumuna ve müşterinin yönelimine göre değişim göstermektedir. Bu tercihler yapılırken önemli olan ilk aşama evin ayıplı olduğuna dair resmi evrakların bulundurulmasıdır.

Ayıplı bir evin tespit edilmesinin akabinde kişiler, Tüketici hakları üzerinden satın alınan ev iadesi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Yapılan başvurunun ardından müşterinin hakkı şu üç yolla korunmaktadır:

-- Yapılan sözleşmeden bir zarara uğramaksızın cayılması

-- Satın alınan konut değerince yeni bir konutun satın alma işlemlerinin başlatılması

-- Satın alınan konutun oluşan ayıp tutarınca bir ücret bedeli tahsil edilmesi

-- Satın alınan konutun problemli durumunun resmi kurumlarca çözülmesi

Müşteri, yukarıda belirtilen tercihlerden herhangi birini yapmakta özgürdür. Bu işlemler yalnızca resmi evraklar ile imar ve iskan durumlarında problem oluşan konutlar için geçerli olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 04:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER