Tapulu Mülklerinizle İlgili Tüm İşlemlerden Haberdar Olmak için Bunu Yapın!

Son zamanlarda gayrimenkul dolandırıcılığı artmış durumda. Özellikle emekli ve yaşlıları hedef alan dolandırıcılar, mülk sahibinin haberi olmadan gayrimenkullerini çeşitli dolandırıcılık yöntemleri ile satabiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, e-Devlet üzerinden hemen SMS kayıt işleminin yapılmasını istedi.

Tapulu Mülklerinizle İlgili Tüm İşlemlerden Haberdar Olmak için Bunu Yapın!

Dolandırıcıların yeni hedefi gayrimenkulü olan emekli ve yaşlı vatandaşlar oldu. Sık tapu işlemi yapmayan bu kesimi hedef alan dolandırıcılar çeşitli yöntemlerle mülk sahibinden habersiz gayrimenkulleri satabiliyor. Peki buna karşı nasıl bir önlem alınabilir?

SMS KAYDI YAPTIRIN, TAPUNUZU KORUMA ALTINA ALIN

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı "Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli.

Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye SMS yolu ile bilgi veriliyor.

Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS gönderiliyor.

İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı" diyerek söz konusu SMS kaydı işleminin herkes tarafından yapılmasını istedi. 

TAPU SMS KAYDI NASIL YAPILIR? 

Sahip olduğunuz taşınmazın sizden habersiz satışını engellemek için tek yapmanız gereken hemen e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak.

e-Devlet şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız mobil bankacılık sistemi üzerinden de e-devlet'e giriş yapabilir, e devlet şifre zarfını size en yakın PTT şubesi üzerinden alabilirsiniz. 

e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne tapu SMS kaydı ya da Tapu Telefon Bilgileri Beyan yazarak ara tuşuna basın ve gelen ekranda çıkan seçeneğin üzerine tıklayarak ilgili kaydı oluşturacağınız ekrana geçiş yapın. 

Gelen yeni ekranda adınıza bir taşınmaz bulunuyorsa aşağıdaki ekranda yer alan bilgiler ekrana gelecektir. 

Bu alandayer alan cep telefonu numarası bilgilerinizi girin ve ardından kayıt tuşuna basın. Bu sayede sahibi olduğunuz tapu ya da tapular için yapılacak olan tüm işlemler hakkında size önceden SMS bilgilendirme mesajı gönderilmesini sağladığınız için sizden habersiz bir işlem yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Emlak 365 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 06:21
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc