Tapuda Rayiç Değer ve Gerçek Rayiç Bedel Arasındaki Fark Ortadan Kalkıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, gayrimenkulün gerçek değerinin hesaplanması için başlattığı Taşınmaz Değerleme Sistemi çalışmasını bitirdi. Uygulama ile rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki fark ortadan kalkacak.

Tapuda Rayiç Değer ve Gerçek Rayiç Bedel Arasındaki Fark Ortadan Kalkıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın icraat planları arasında yer alan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” uygulamasında altyapı bitirildi. Sistem kullanıma hazır hale getirildi.

Yeni uygulama ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülke geneli için il il, ilçe ilçe değer analizi gerçekleştirebilecek.

Altyapısı hazır olan uygulama hayata geçirildiğinde kimse satış işlemlerini gerçek değerinin altında belirtemeyecek.

Uygulamanın pilot çalışması Amasya’da başlatıldı. Tüm Türkiye’de uygulama, ilgili yönetmeliğin çıkmasıyla başlayacak. 

Böylece 500 bin liralık ev satılıyorsa tapuda 200 bin lira üzerinden işlem yapılamayacak. Ankara’da konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, hem ‘Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi hem de mülkiyet konularında vatandaşı doğrudan ilgilendiren birçok çalışmayla ilgili bilgiler paylaştı. Adlı, yeni uygulamaların hazırlıklarının devam ettiğini belirtti. 

Rapor Sistemden Takip Edilecek

Sistemin henüz genel uygulamaya girmediğine dikkat çeken Adlı, “Ancak tüm altyapımız kullanıma hazır. Taşınmaz Değerleme Dairesi başkanlığımız tarafından kurduğumuz sistemle vatandaş gayrimenkulünü satmayı düşündüğü andan itibaren ada ve pafta bilgilerini sisteme girecek.

Sistem onu hemen bir tane değerleme firmasına gönderecek. Değerleme firması belli bir bedel karşılığında evin değerini hesaplayacak. Sistem üzerinden raporu gönderecek ve bu bizim veri tabanımıza kaydedilecek. Dolayısıyla gayrimenkulün o değer üzerinden alım satımı gerçekleşecek” açıklamasında bulundu. Adlı, değerleme sisteminin ek maliyet getirmemesi için de çalışma yapıldığını belirtti. 

Kentsel Dönüşüm için de Önemli

Taşınmaz Değerleme Sistemi alım-satım yapacak olan yatırımcılara değer artış hızını göstermesi açısından yarar sunacağı gibi kamulaştırma ve kentsel dönüşümde de önemli bir role sahip olacak. Kentsel dönüşümde mülkiyetin de önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Zeki Adlı, bu konudaki çalışmaların da bitirildiğini dile getirdi.

Aktif olarak 1940’tan itibaren mülkiyet çalışmalarının başladığını söyleyen Adlı, sadece 200’e yakın köyde mülkiyet çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Mülkiyet çalışmalarının hepsi dijital ortama da taşındı.

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 10:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dokuz Emlak
Dokuz Emlak - 4 hafta Önce

Bu uygulamada alıcı veya yatırımcıya mali bir yük getirecek ise sektörde olumsuzluklar yaşanması kaçınılmaz olur. Devlet tapu harç bedeli oranını daha aşağılara çekerek bu uygulamaya teşvik edebilir ve çok yararlı bir çalışma yapılmış olur. Herşeye rağmen emlak sektörü ekonomik yapı içerisinde gerçek yerini almak icin adım adım yol alıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc