banner53

Tapu Senedi Tarih Oluyor!

Türkiye genelindeki tapu senedi sayısı 200 milyonu aştı. Yeni kararla "tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı" belgeleri e-devlet üzerinden alınırken, alım-satımda da yeni döneme geçiliyor.

Tapu Senedi Tarih Oluyor!

Türkiye'de bulunan bütün tapu senetlerinin Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) kayıt çalışmalarının 2021'de tamamlanmasıyla beraber alım ve satım işlemlerinde kâğıt tapular kalkıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum projenin tamamlanıp hayata geçirilmesiyle ıslak imzalı belgelerin fiziki arşivden çıkarılmasına gerek kalmayacağını açıkladı.

Son 2 yılda kat irtifakı, kat mülkiyeti geçişleri ve özellikle de intikal gibi işlemler için tapu senetlerinin sayısı arttı.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 500 bin intikal işlemi yapılırken, taşınmaz satış işlemleri "web tapu, tapu takas, kredi kartı ile tapu harcı ve döner sermaye ödemeleri" farklı il ve ilçelerde yapılan işlemler TAKBİS sistemi ile tapu dairelerinde yapılabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, tapu müdürlüklerine ait arşivlerin elektronik ortama alınması için projenin başlatıldığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 04:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER