banner53

Tapu Müdürlüklerinde Bazı İşlemler Durduruldu!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, koronavirüs salgınıyla ilgiliaçıklama yaparak Web Tapu üzerinden bir çok işlemin yapılabildiğini açıkladı. Ayrıca kurumdan yapılan açıklamaya göre, Satış, ipotek, satış-ipotek ve vatandaş talebinin olmadığı resmi yazı ile yapılan tapu işlemleri dışındaki taleplerin durdurulduğu açıklandı.

Tapu Müdürlüklerinde Bazı İşlemler Durduruldu!

Adlı açıklamasında, Virüs tehlikesine karşı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya geçirdiği Web -Tapu projesinin söz konusu virüs tehtidiyle daha önemli hale geldiğini anlattı. 

Web-Tapu projesi ile; Tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusu yapılabildiğini ve gerekli belgelerin uygulama üzerinden tapu müdürlüğüne gönderildiğini ve sadece ıslak imza atmak için müdürlüklere gitmeleri gerektiğini kaydeden Adlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Web-tapu kullanılarak malik, diğer kişilere güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve başvuru yapma yetkisi verebiliyor veya verdiği yetkiyi kaldırabiliyor. Web-tapu ile vatandaşlarımız, tapuya bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis edebilir veya beyanını kaldırabiliyor; Tapu Senedi, Tapu Kaydı gibi belgeleri de alabiliyor "ifadesini kullandı.  

BAZI TAPU İŞLEMLERİ DURDURULDU

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden Yapılan Açıklama şu şekilde;

Koronavirüs salgının ülkemizde yayılımını en aza indirilmesi ve salgının etkilerinin azaltılması amacıyla birimlerimize yönelik aşağıda yazılı tedbirler alınarak uygulamaya konulmuştur.

Bu amaçla Genel Müdürlüğümüz taşra birimlerinde;

-- Akit ve başvuru randevusuna gelen vatandaşlarımız müdürlüklerimize yalnızca randevu saatinde alınacaktır.

-- Tapu işlemlerine yönelik akdin, müdürlük dışında alınması talepleri karşılanmayacaktır.

-- Satış, ipotek, satış-ipotek ve vatandaş talebinin olmadığı resmi yazı ile yapılan tapu işlemleri dışındaki talepler karşılanmayacaktır. Bu kapsam dışında kalan işlemlere yönelik yapılacak başvurular 04 Mayıs 2020 tarihinden sonra karşılanacaktır.

-- 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın bizzat veya başkaları adına vekil/temsilci sıfatı ile yapacağı işlem talepleri karşılanmayacaktır. Bununla birlikte İçişleri Bakanlığının 22 Mart 2020 tarihli 65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Ek Genelgesi doğrultusunda mülki amirce düzenlenen seyahat belgesi olanların (izin belgesi) talepleri karşılanabilecektir.

-- Vatandaş, Avukat, değerlemeci vb. kişilerin bilgi ve belge talepleri https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresinden temin edebildiğinden, ayrıca müdürlüklerimizden fiziksel olarak karşılanmayacaktır.

-- Kadastro Müdürlükleri tarafından ihaleli yada müdürlük imkanları ile yürütülen kadastro (tesis, orman, 2/b, tespit harici, yenileme, sayısallaştırma, güncelleme) çalışmalarına 13 Nisan 2020 Pazartesi gününe kadar ara verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 09:58

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER