Tapu Masraflarını Kim Öder?

Konut alım ve satım işlemlerinin düşük faizli konut kredisi ile hızlandığı şu günlerde, tapu devri sırasında tahsil edilen tapu harcını kimin ödeyeceği merak ediliyor. Alıcı ve satıcı anlaşmadığı sürece yüzde 2 oranında her iki tarafta harç ödemesi yapar. İşte detaylar...

Tapu Masraflarını Kim Öder?

Tapu harcı, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödersiniz.

Geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyen çok sayıda alıcı ve satıcı ev satış değerlerini düşük göstererek işlem yaptı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilebilir. 

TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanan harçtır.

TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Tapu harcı, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2'si oranında tahsil edilir.

Taraflar arasında anlaşma sağlamış ise, toplamda yüzde 4 olacak şekilde alıcı tarafından ödenir.

Tapu harcına ek olarak 2020 yılı için 178,50 lira döner sermaye bedeli de tahsil edilir.

Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2'si oranında tahsil edilir.

ÖRNEK HESAPLAMA

 200.000 lira / 1.000 = 200

 200 x 20=4.000 lira 

 Alıcı tarafından 4 bin lira ve satıcı tarafından 4 bin lira olmak üzere toplam 8 bin lira tapu harcı ödenir.

TAPU HARCI NEREYE ÖDENİR?

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve PTT hariç tüm bankların kredi kartı ile tapu harcını Gelir İdaresi'nin online işlemleri üzerinden ödeyebilirsiniz.

Tapu harcı ödemesini banka şubesi üzerinden yapacaksanız ancak şu bankaların şubeleri üzerinden ödemeyi yapabilirsiniz:

-- Ziraat Bankası

-- Ziraat Katılım Bankası

-- Halk Bankası

-- Vakıflar Bankası

-- Vakıf Katılım Bankası

-- PTT

-- Emlak Katılım Bankası

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 06:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
bayram atiş
bayram atiş - 1 yıl Önce

tapu masrafı nasil ödeniyor ve nerde ödenir

EMLAK GÜNDEMİ: Satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller (iş yeri, konut, arsa, arazi, tarla..vb.) tapu harcı ya da tapu masrafı, gayrimenkulün tapu dairesinde beyan edilen bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanır. Devir işlemi yapılan gayrimenkulün beyan edilen satış değerinin binde 20'si (yüzde 2) oranında hesaplanarak, hem alıcıdan hem de satıcıdan olmak üzere ayrı ayrı binde 20, yani toplamda binde 40 oranında masraf alınır. Bu bedele ek olarak 178,50 lira döner sermaye ücreti de alınır. Tapu masrafı, devir yapılan gayrimenkulün bağlı olduğu vergi dairesine yapılır. Ya da başvuru işleminin yapıldığı tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalarda da ödeme yapılabilir.

SIRADAKİ HABER