Tapu İşlemlerindeki Para Transferinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gayrimenkul satışında harçlar yatırıldıktan sonra alıcı ve satıcı tarafın en çok güven bunalımı yaşadığı konu satış bedelinin alıcıdan satıcıya transferidir.

Tapu İşlemlerindeki Para Transferinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tapuda sadece alıcı ve satıcı karşı karşıya ise buradaki güvensizlik daha fazla artmaktadır.

Ancak bu işlem sırasında gayrimenkul danışmanının da alıcı ve satıcı tarafın yanında bulunması bu aşamanın daha az sorunla atlatılmasını sağlamaktadır.

Satış bedelinin para transferi esas olarak nakit bedel veya banka kredisi olarak iki şekilde olmaktadır.

Nakit bir bedel söz konusu ise birkaç farklı bedel teslim yöntemi vardır.

İlki emlak satış bedeli banka kanalı ile alım satım işlemi sırasında, imzadan önce EFT yapılabilir veya bedel nakit getirildiyse satıcıya nakit olarak teslim edilebilir.

Alım satım işleminin tamamlanabilmesi için tapu memuru satıcıya bu bedeli alıp almadığını sormaktadır. Eğer satıcı bedeli aldığını söyler ise işlemlere devam etmektedir.

Para işleminin imzadan önce gerçekleşmesi gerekmektedir. Özel bir güven ortamı var ise satıcı imzadan sonra alacağını beyan ettiği durumlar olsa dahi ileride bir anlaşmazlık durumunda oluşacak yasal sıkıntılar sebebi ile muhakkak olarak bedelin satıcıya imzaların atılmasından önce teslimi gereklidir.

Nakit para ile ödenen bedellerde bir başka dikkat edilecek konu ise paranın sahte olması ihtimaline karşın alıcı parayı bankadan teslim alacaksa bankaya beraber gidilip sayılarak bankadan teslim almak herhangi bir dolandırıcılık ihtimalini bertaraf etmek için iyi olacaktır.

Sahte para, eksik bedel gibi durumların karşılaşılmaması için bankaya alıcı ve satıcının beraber gitmesi daha uygun olacaktır.

Bir diğer ödeme yöntemi olan bloke çek yöntemi de emlak alım satım işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sadece o taşınmazın bedeli için satıcının hamiline yazılmış çek ile ödeme yapılabilir.  

Yine de taşınmaz alım satımlarında nakit bedel ile ödeme her iki tarafı özellikle alıcı tarafın içindeki şüpheleri gidermede sıkıntılı ödeme yöntemleri içerir. 

Bu sebeple Tapu Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya aldığı taşınmaz alım satımlarında kullanılan Tapu Takas sistemi kullanılabilir. Küçük bir bedel karşılığında bu sistem kullanılabilir. 

Eğer taşınmaz alım satımı banka kredi ile yapılıyorsa satış için gerekli kredi miktarı imzadan sonra bankaya gidilerek alınacağı bilinmelidir.

Zaten bankalarda herhangi bir konut kredisi kullandırma durumunda tapu alıcıya geçmeden ödeme yapmamaktadır. Kredi dışındaki miktar ise yine imzadan önce satıcıya teslim edilmiş olmalıdır. 

Alım satım gerçekleşip imzalar atılırken emlak hakkında tapu memuru bilgi verecektir. Taşınmaz üzerinde ipotek varsa, herhangi bir başka şerh varsa tapu memuru alıcıya bu konu hakkında bilgi verecektir. Eğer tapu üzerinde bir ipotek veya şerh varsa tapu memuru alıcıya bu şekilde taşınmazı satın alıyor musunuz diye soracaktır. Alıcının kabul beyanı ile beraber tapu alıcıya devrolur.

Kaynak: Emlak Sitem 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER