banner53

Tapu Harcını Kim Öder? 2020 Tapu Harcı Tutarları

Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcı nedir? Tapu harcını kim öder? 2020 tapu harcı oranları hakkında bilinmesi gerekenler...

Tapu Harcını Kim Öder? 2020 Tapu Harcı Tutarları

TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanan harçtır.

TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2'si oranında tahsil edilir.

Tapu harcına ek olarak 2020 yılı için 178,50 lira döner sermaye bedeli de tahsil edilir.

Tapu harcı, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödersiniz.

Geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyen çok sayıda alıcı ve satıcı ev satış değerlerini düşük göstererek işlem yaptı.

Üstelik bu durum satıcı için görünen karı azaltarak oluşması muhtemel gelir vergisini aşağı çekmeye yaradı.

Halbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilebilir. 

ÖRNEK TAPU HARCI HESAPLAMA

Örneğin 300 bin liralık ev alındığında

 300.000 lira / 1.000 = 300

 300 x 20=6.000 lira

 Alıcı tarafından 6 bin lira ve satıcı tarafından 6 bin lira olmak üzere toplam 12 bin lira tapu harcı ödenir.

DÖNER SERMAYE BEDELİ

Tapu işlemlerinde döner sermaye bedeli 2020 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 157 lira ve ilave hizmet bedeli 21,50 lira olmak üzere toplam 178,50 liradır.

Bu tutar taraflarca aksi kararlaştırılmadığı sürece genel usul olarak alıcı tarafından ödenir.

TAPU HARCI NEREYE ÖDENİR?

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve PTT hariç tüm bankların kredi kartı ile tapu harcını Gelir İdaresi'nin online işlemleri üzerinden ödeyebilirsiniz.

Tapu harcı ödemesini banka şubesi üzerinden yapacaksanız ancak şu bankaların şubeleri üzerinden ödemeyi yapabilirsiniz:

-- Ziraat Bankası

-- Ziraat Katılım Bankası

-- Halk Bankası

-- Vakıflar Bankası

-- Vakıf Katılım Bankası

-- PTT

-- Emlak Katılım Bankası

EVİN DEĞERİNİ DÜŞÜK GÖSTERMENİNİ CEZASI

Tapuda işlem yapıldıktan sonra 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde, beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçeği yansıtmadığının belirlenmesi halinde aradaki fark üzerinden hem alıcı hem de satıcı adına ilave harç tarh edilir ve bu ek harç gecikme faizi ile birlikte alınır. 

Ayrıca, eksik ödenen tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı yüzde 25 oranında vergi ziyaı ceza uygulanır. 

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile göre emlak vergisi değeri belirlenmekte olup satışlarda en düşük bu bedelin beyan edilmesi zorunlu tutuluyor.

Eğer vatandaşlar bu zorunluluğa uymadan konut veya iş yerinin değerini daha düşük gösteriyor ve daha az vergi veriyor ise, Gayrimenkul satış işlemlerinde düşük bedel gösterilmesi yasal bir suç olup, belirlenmesi durumunda vergi cezasına çarptırılmakta. 

Dönem dönem vergi daireleri bu konuda geçmişe dönük araştırmalar yapmakta ve usulsüzlük olduğu belirlenen satışların sorumlularına vergi cezası uygular. 

TAPU SENEDİ KALKIYOR

Türkiye genelindeki tapu senedi sayısı 200 milyonu aştı.

Türkiye'de bulunan bütün tapu senetlerinin Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) kayıt çalışmalarının 2021'de tamamlanmasıyla beraber alım ve satım işlemlerinde kâğıt tapular kalkıyor.

Son iki yılda kat irtifakı, kat mülkiyeti geçişleri ve özellikle de intikal gibi işlemler için tapu senetlerinin sayısı arttı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 500 bin intikal işlemi yapıldı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2020, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER