banner53

Tapu Harcında İndirim Teklifi! Tapu Harcı Oranları Düşürülecek

Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Meclis'e sunuldu. Komisyonda görüşmeleri devam eden teklife göre tapu işlemlerine ilişkin harç oranlarının düşürülmesi planlanıyor.

Tapu Harcında İndirim Teklifi! Tapu Harcı Oranları Düşürülecek

Şahıslar ya da tüzel kişiler taşınmaz almak ya da satmak üzere taşınmazın bağlı olduğu tapu müdürlüğüne müracaat edip harç kanunu kapsamında alım satım tutarı üzerinden yüzde 2 (Binde 20) alıcıdan ve yüzde 2 (binde 20) satıcıdan olmak üzere toplamda yüzde 4 (Binde 40) harç ödüyor.

Harç ile birlikte umhurbaşkanlığı Kararnamesinde belirlenen cetvele göre oranlar üzerinden döner sermaye tutarı öder ve böylece tapu işlemini gerçekleştiriyor.

İndirimler Kalıcı Olacak!

Artan ekonomik kriz nedeniyle bu oranlar zaman zaman azaltıldı ancak kalıcı hale getgirilmedi.

En son 05 Mayıs 2018 tarihinden geçerli olarak Bakanlar Kurulu kararınca binde 40 (yüzde 4) olarak alınan tapu harcını "kat irtifakı veya mülkiyetine sahip" konut ve iş yerlerinde binde 30'a (yüzde 3'e) düşüren tapu harcı indirim kararı, 31 Aralık 2019 tarihinde sona erdi.

Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında tapu harcı indirimi kalıcı hale gelecek ve ev alıp satacaklar için kalıcı çözüm getirilecek.

HARÇLAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1: 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanunun mükerrer 138. maddesinin dördüncü fıkrasının üçüncü cümlesine "nispi haçlarda ise" ifadesinden sonra gelmek üzere "(4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri başlıklı" bölümünün 20 numaralı fıkrasında sayılan tapu işlemleri hariç)" ibaresi eklenmiş ve (4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri başlıklı" bölümünün 20 numaralı fikrasının (a) bendinin üçüncü paragrafındaki "bir katına kadar artırmaya," ibaresi metinden çıkarılmıştır. 

MADDE 2: Bu Kanunun yayımından itibaren (4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri başlıklı" bölümünün 20 numaralı fıkrasının (a) bendinde sayılan tapu işlemlerinden Binde 10 oranında harç alınır. 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 21:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Menderes akar
Menderes akar - 1 ay Önce

Tapu harçlar en fazla Yüzde üç olması lazım

SIRADAKİ HABER