Tapu Harcına Fahiş Zam Meclis'ten Döndü!

Konut alım satımları için zorunlu hale getirilmesi düşünülen tapu harcı gerçek beyanı ve tapuda ekspertiz zorunluluğu iptal edildi. Bu sayede gelecek yıl artması beklenen tapu harçlarına sadece rutin zam gelecek.

Tapu Harcına Fahiş Zam Meclis'ten Döndü!

TAPU HARCINA FAHİŞ ZAM GELECEKTİ

Emlakkulisi'nde yer alan habere göre,  gayrimenkul alım satımlarında alıcı ve satıcının beyanı yerine tapu satışı için ekspertiz tarafından belirlenen gerçek değer beyanı hakkında kanun değişikliği iptal edildi. TBMM Genel Kurulu oturumunda yapılan görüşmelerde tapu harcı için değişiklik öngören 30 ve 31. maddeler kanun teklifi metni çıkarıldı.

Tapu harcı değişikliğinin iptal edilmesiyle vatandaşlar 8-10 kat daha az tapu harcı ödeyecek.  

Mevcut düzenleme kapsamında taşınmaz alım ve satımlarında alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere evin satış bedeli üzerinden toplam yüzde 4 oranında tapu harcı alınıyor. İktidar gayrimenkul satışlarını artırmak amacıyla bu seneye özel tapu harcını yüzde 3'e çekmişti.

ESKİ SİSTEM DEVAM EDECEK

Yıl başından itibaren tekrar yüzde 4'lük oranlar uygulanmaya devam edilecek. Mevcut sistemde ise satış bedeli olarak satıcının beyan ettiği değer esas alınıyor. Beyan edilen değer ise genel olarak gerçek değerinin çok altında oluyor. Kimi zaman beyan edilen değer gerçek değerinin 8 hatta 10'da 1'ine kadar inmiş oluyor.

YORUM EKLE