banner53

Tapu Harcı, Ekspertiz Ücreti ve Emlak Vergisini Geri Alabilirsiniz!

Ev alırken sadece evi değeri değil bunun yanında pek çok ödemede bankaya ve devlete yapılıyor. Gerekli şartlar sağlandığında kentsel dönüşüm tapu harcı, ekspertiz ücreti ve emlak vergisi geri alınabiliyor.

Tapu Harcı, Ekspertiz Ücreti ve Emlak Vergisini Geri Alabilirsiniz!

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanuna göre ev sahibi olan vatandaşların tapu harcı muhafiyeti var.

Bu düzenleme kapsamında ev alırken, belediyelerce alınan ücret ve harçlar, veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen vatandaşlara tapu harcı muhafiyeti sunuluyor.

Ev alırken bu ödemeyi yapan kişiler başvuru yapıp ödemelerini geri alabiliyor.

EMLAK VERGİSİ

Satın aldığınız evin 200 metrekare altında olduğunu ve geliriniz olmadığını ispatlamanız halinde yaptığınız emlak vergisi ödemelerini geri alabiliyorsunuz.

Emekliler, şehit aileleri (dul ve yetimler), gaziler, engelliler ve sosyal güvenlik kurumlarından alınan aylık dışında farklı bir geliri olmayanlara emlak vergisi geri iade ediliyor. İade talebinin son 5 yıl içerisinde yapılması gerekiyor.

EKSPERTİZ ÜCRETİ

Evin değerinin belirlenmesi için uygulanan ekspertiz ücreti ödemesi de geri alınabiliyor. Ekspertiz ödemesi 1.200 lirayı kadar ulaşabiliyor ve fiyatlar değişiyor.

Ekspertiz ücretini ödemeniz durumunda banka size bir fatura sunuyorsa bu ücreti geri alamıyorsunuz.

Eğer ekspertiz ücret faturası yoksa ya da banka adına kesildiyse bu durumda başvuru yaparak ekspertiz ücretini alabiliyorsunuz.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURU YAPMAK GEREKLİ

Ekspertiz ücretlerini geri almak isteyenlerin tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemelerine başvurmaları gerekiyor. 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'de konuyla ilgili açıklamasında, Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi'nde bu konuda vatandaşın lehine karar çıktığını hatırlattı. 

2020 EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ

T.C. .......... KAYMAKAMLIĞI

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikayet Eden:

Adresi:

E- Posta & Telefon:

Şikayet Edilen :

Adresi:

Şikayetin Parasal Değeri:

Şikayetin Tarihi:

Şikayetin Konusu: Ekspertiz Ücreti adı altında alınan “……….. .-TL” bedelin tarafıma iadesi talebimdir. (4077/6. Ve 10. maddeleri).../.../2020

Adı- Soyadı                                                            

 İmza

Ekspertiz Ücreti İadesi Dilekçesi 2020 Örneğini İndirmek için Tıklayınız...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER