Tapu Devrinde Ne Kadar Masraf Ödenir? Tapu Masrafları 2021

Konut, iş yeri veya arsa alacakların tapu masraflarını göz önünde bulundurması gerekiyor. Peki bu masrafları sadece alıcı mı ödüyor? Tapu devrinde ne kadar masraf çıkar?

Tapu Devrinde Ne Kadar Masraf Ödenir? Tapu Masrafları 2021

2021 Tapu Masrafları Ne Kadar?

Gayrimenkul devir işlemleri sırasında harç bedeli emlak vergisinden mutlaka fazla olmalıdır. Tapu harç bedeli hesaplanırken, gayrimenkul harcı tapu dairesine beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanarak bulunur.

Tapu masrafını kim öder sorusunun cevabını verelim. Her iki tarafın da (hem alıcı hem de satıcı) tapu harcı ödediğini yukarıda belirtmiştik.

Devir işlemi yapılan gayrimenkulün beyan edilen satış değerinin binde 20'si (yüzde 2) oranında hesaplanarak, hem alıcıdan hem de satıcıdan olmak üzere ayrı ayrı binde 20, yani toplamda binde 40 oranında masraf alınır.

Devir işlemlerinde tapu masrafına ek olarak bir de döner sermaye bedeli karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin; 100 bin lira olarak beyan edilen bir konutun satışı sırasında 2 bin lira satıcıdan, 2 bin lirada alıcıdan tapu masrafı alınır.

Arsa Tapu Masrafı Hesaplama

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (yüzde 2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir.

Örneğin; 100 bin lira olarak beyan edilen bir arsanın satışı sırasında 2 bin lira satıcıdan, 2 bin lirada alıcıdan tapu masrafı alınır.

Tapu Masraflarını Nerete Ödenir?

Gayrimenkul (arazi, konut, işyeri, arsa vb.) satış işlemlerinde hem alıcı hem de satıcının devlete ödediği harçlara tapu harcı denir.

Tapu masrafı ya da diğer adıyla tapu harcı satışı yapılan gayrimenkulün tapu dairesinde gösterilen bedelinin yüzde 4'ü olarak hesaplanır.

Devir alınacak ya da devir edilecek olan gayrimenkul tapu harç ücreti nereye yatırılır sorusunun cevabı ise; devir yapılan gayrimenkulün bağlı olduğu vergi dairesine tapu harçlarının ödemesi yapılır.

Ya da başvuru işleminin yapıldığı tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalarda da ödeme yapılabilir.

Takvim

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 09:34
YORUM EKLE