banner53

Sözleşmesiz Kiracının Polis Zoruyla Evden Çıkarılması!

Sorunlu kiracılar ev sahiplerini çok zor durumlarda bırakabiliyorlar. İlk bakışta genellikle kiracılar ihtiyaç sahipleri mülk sahipleri ise varlıklı insanlar izlenimi uyandırsa da edindiğimiz tecrübeler bu durumun böyle olmadığını bize gösterdi. Peki kira sözleşmesi olmayan sorunlu kiracı evden polis zoruyla çıkarılabilir mi?

Emlak Vadisi'nden Ufuk Saçıntı'nın Yazısı...

Yeni aldığımız konutta oturan eski kiracı ile aramızda sözleşme bulunmayabilir, bir müddet oturması karşılığında sözlü anlaşma yapıldıktan sonra evimize taşınmak istediğimizde kiracı evi boşaltmak istemezse sözleşmesiz kiracı problememiz var demektir.

Kira Kontratı bitiminde çıkması için anlaştığımız kiracı evimizi boşaltmak istemiyor ve kiramızı ödemeye devam ediyorsa sözleşmesi otomatik uzamış kiracı problemimiz var demektir.

Kirasını ödemeyen veya düzensiz ödeyen kiracı problemleri ise en sık rastlanan kiracı problemidir.

İş yerleri için ise en büyük problem stopaj vergisinden kaçmak için düzenlenmiş ikinci kontratlardır. Malesef mülk sahipleri mülklerini hızlı ve en yüksek bedelle kiraya verebilmek için kiracının vergi kaçırmasına göz yummakta ve suça ortak olmaktadır.

Uyanık kiracılar ise bu durumu lehlerine kullanmak adına düşük kira ücreti ile belirlenmiş ikinci kontrat üzerinden mülk sahibine kira ödemesi yaparak hem devleti hemde mülk sahibini büyük sıkıntılara sokabilmektedir.

Mülk sahipleri bu durumda kiracının kirayı ödemediğini idda edememekte ve mağduriyet yaşamaktadır.

Birde, kirayı düzenli ödeyen fakat evi kötü kullanan, aile ilişkileri veya site uyumu göstermeyen ve mülk sahiplerinin sürekli şikayet almasını sağlayan daha kötüsü ahlaki suçlar noktasında evimizi kullanan kiracılar var.

KİRA ÖDEMEYEN KİRACININ ÇIKARILMASI

Kiracımız kira ödemesi yapmıyor, geç veya eksik ödemeler yapıyorsa ve biz bu durumdan şikayetçiysek ilk yapmamız gereken iş notere gitmek ve ihtar çekmek olmalıdır.

Yıl içerisinde iki kez haklı ihtar çekmemiz durumunda tahliye hakkı kazanacağız.Tabi ki bu ihtarlar farklı aylar için olmalıdır. Çekilen ihtarla beraber usul olarak icra takibi başlatılır. İcra takibi ile beraber tahliye talebinde de bulunulmalıdır.

TADİLAT GEREKÇESİYLE KİRACI ÇIKARMA

Mülkün tadilat görmesi gerekli ise kiracıya bu durum yine noter yoluyla bildirilir , kiracı mülkten çıkmak istemezse ihtar örneği ile beraber dava açılabilir. En geç 6 ay içerisinde kiracının tahliyesi sağlanacaktır.

Basit tamir durumları bu kapsamda değerlendirilmez ve ihtar içerisinde tadilatın detayları belirtilmelidir.

SÖZLEŞME SÜRESİ BİTEN KİRACIYI ÇIKARMAK

Kira kontratlarının otomatik uzaması konusu kontrat bitiminde mülkünü boşaltması için kiracı ile sözlü anlaşma yapmış mal sahiplerini mağdur edebiliyor. Bu durumun çözümü konutlar için kontrat bitiminden 15 gün önce iş yerleri için 30 gün önce noterden ihtar ile sağlanabiliyor.

Aksi halde kontratlar otomatik olarak bir yıl uzuyor.

ALINAN EVDEKİ KİRACIYI ÇIKARMAK

Yeni alınan bir evde kiracı oturuyorsa ve evi oturmak maksadı ile almışsak yapılması gereken işlem önce ki işlemlerle son derece benzerdir. Evin alımından sonra ki 1 ay içerisinde kiracıya mülkün boşaltılmasını talep eden noterden ihtar çekmemiz gereklidir.

Bu durumda kiracı yasal olarak belirtilen süre içerisinde mülkü bize teslim etmek durumundadır. Yasal süreden kastımız kira kontratının bitmesine 6 aydan fazla zaman var ise 6 ay içerisinde , kontrat 6 aydan daha az ise kotrat süresi bitiminde mülk boşaltılmalıdır.

Bu tarz kiracı tahliyelerinde yaşanan ufak sorunlardan birtanesi de depozito problemidir. Eski ev sahibinin aldığı depozito bedeli evin devir olmasının ardından yeni ev sahibine devredilmelidir.

Çünkü kiracıya karşı depozito sorumluluğu yeni ev sahibine geçmiş olacaktır. Eski ev sah,b, depozito ile ilgili kiracıya veya yeni ev sahibine ödeme yapmamışsa hakkında dava açılabilir.

EVİN KÖTÜ KULLANIMI, AHLAKİ SORUNLAR

Ahlaki suç işleyen evi amacından farklı kullanan kiracılar için tutulmuş zabıt ile kiracının tahliyesini isteyebilirsiniz.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ İLE KİRACIYI ÇIKARMAK

Tahliye taahhütnamesi ile kiracıyı evden çıkarmak mümkündür.

Tahliye taahhütnamesinde aranan belirli şartlar geçerli ise mahkemeler tahliye kararı alır peki nedir bu şartlar?

-- Tahliye Taahhütnamenin kiracı tarafından yazılı olarak verilmiş olması

-- Tahliye taahhütnamesinin imza tarihinin kira kontratından ileri bir tarihte imzalanmış olması ( Kiracının baskı altında imzalamadığını anlamak adına bu madde önemli)

-- Tahliye tarihinin belirlenmiş ve yazılmış olması

İŞ YERİ KİRACISINI ÇIKARMAK

İş yerlerinden kiracıyı çıkarmak işleminin konuttan kiracı çıkarmaktan aslında hiçbir farkı yok fakat bu maddeyi özellikle eklemek istedik yazımıza. Nedenini kısaca açıklayalım. Son zamanlarda defalarca kez tanık olduğumuz çift kontrat düzenleme işlemi mülk sahiplerini hem mağdur etmekte hemde suç işlemelerine sebep olmakta.

Örnek vermek gerekirse ; 5 bin lira kira ücreti ile anlaşılmış bir dükkan veya ofis kirası için ikinci bir kontrat bin lira üzerinden düzenleniyor bu sayede kiracı 3 ayda bir ödemesi gereken 3.750₺ lira stopaj miktarı yerine 750 lira stopaj ödüyor.

Mülk sahibinin belirttiği hesaba her ay 1.000 lira para yatırıyor kalan 4 bin lirayı ise mal sahibine elden ödüyor. Aradan geçen zaman içerisinde mülk sahibiyle yaşanacak herhangi bir olumsuzluk veya farklı bir sebepten ötürü kiracı elden ödediği 4 bin lirayı ödememeye başlıyor ve mülk sahibi hiçbir hak idda edemiyor.

İş yeri kontratları genellikle uzun zamanlı kontratlar olduğu için bu durum son derece can sıkıcı oluyor. Her 3 aylık periyod için devletin 3 bin lira kayıp yaşamasına göz yuman mal sahibi aylık 4 bin lira zarar ederek aslında bunun cezasını çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 10:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat demir
murat demir - 7 ay Önce

Birinci dereceden yakinimizin evinden baba mali diyerek cikmiyoruz ev sahibide tapu benim ad

Nihal Dönmez
Nihal Dönmez - 5 ay Önce

Kirada oturduğum evde 1 senedir oturuyorum eşimle tartıştık ilkinde pencereyi kırdı yani 2 defa polis geldi kira sözleşmem yok birazda maddi ev sıkıntılardan eşim işten çıkarıldı ilk aylar düzenliydi evde 3 4 kira düzenli ödendi işte maddi sıkıntılardan dolayı bazen eksik bazen geç şuanda da veremiyorum kirayı ev sahibi de beni sürekli tehdit ediyor polise vericem eşyalarını kapının önünde göreceksin falan bende yatıracağımı yeni bir ev bulana kadar beni bekleyeceğini söylüyorum durum nedir beni zorla çıkarabilir mi ya da icralık bir durum varmı ev sahibinin nedir hakları

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahipleri ödenmeyen kiralar nedeniyle maalesef kiracısını evden çıkarabilir. Ödenmeyen kiralar için de icra takibi başlatabilir. Üzücü bir durum ancak ev sahibi bu konuda haklı. İnşallah kısa sürede durumunuz düzelir.

Sükriye erern
Sükriye erern - 5 ay Önce

Kira sözlesmemiz yok ilk eve girerken 300tlye girdik girdikten 6 ay sonra 350 olsun diye konusmustuk yaptık aradan 3 ay gecti ev kirasının 400 oldugunu söylüyor parayı hep elden verdik 1 sene olmadan 100 tl zam yapabilir mi bide evden cıkarabilirmi bunum bi süresi varmı

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracının evden çıkarılması için geçerli bir neden gerekiyor. Sizi evden kira ücretinin düşük olması nedeniyle çıkaramaz. 500 tl altı zaten elden ödenebiliyor. Kira sözleşmesinin yazılı olması şart değildir. Ev sahibinizin kira artışını kabul etmeyin. Devlet kira artışının ne kadar olacağını belirlemiş. Ev sahipleri her istediklerinde kiracılarını çıkaramaz. Hele hele kanuna aykırı zam talebini kabul etmedi diye asla çıkaramaz...

Aydın Armagan
Aydın Armagan - 6 ay Önce

Yeni aldığım evde kireacının kontratı yok ve evi oturmak için aldım. Buyuk bir Tadilat yaptırmam gerekecek. Yasal surec nedir?

EMLAK GÜNDEMİ: Evi aldıktan sonra kiracıya tahliye ihtarnamesi göndermelisiniz. Kiracının çıkması için en fazla 6 ay süre verilir. Bu süreyi 6 aya kadar ev sahibi değil kiracı uzatabilir. Kiracı 6 ay sonunda çıkmazsa tahliye davası açılır. Aslında en doğru olan evi alma sürecinde kiracıyla konuşup anlaşmak.

Murat sezgin
Murat sezgin - 1 ay Önce

İyi günler size bir sorum vardı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kiracım evden çıkmasını talep ettiğim halde evden çıkmıyor. Fiyat olarak çevreye göre uygun fiyata oturuyor. Kirayı da kendi kafasına göre ayarlıyor. İstediğimiz fiyatı vermiyor. Bir de şu süreçte kirayı vermeyip ben beş altı ay sonra toplu veririm diyor. Ama vermeyeceğini biliyorum. Bu teklifi de kabul etmiyorum. Bu süreçte vermediği aylar için farklı iki ayda ihtar çekip icra takibi başlatıp tahliye ettirebilir miyim ya da nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracının evden zorla çıkarılma kararını ancak mahkeme verir. Bu ön bilgi ışığında sorunuza yanıt vermeye çalışayım: Kiracınızı düşük kira oturduğu gerekçesi ile çıkaramazsınız. Böyle bir gerekçe kanunen geçerli değildir. Ne ev sahibi nede kiracı kafasına göre kira artışı yapamaz, kanun kira artışında en yüksek oranı TÜFE olarak belirlemiştir. Bu oranı aşılamaz. Kiranın toplu ödenmesi diye bir şey olamaz. Ancak siz anlayış gösterir kabul edebilirsiniz. Kira ödemediği gerekçesi ile mahkemeye tahliye davası açma hakkınız var.

murat sezgin
murat sezgin @Murat sezgin - 1 ay Önce

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Bu ödeme yapmadığı aylar için önce ihtar mı çekmeliyim. Eğer ihtar çekeceksem nasıl bir yol izlemeliyim?

EMLAK GÜNDEMİ: Yasal işleyişte ilk adım ihtarname. Bu gönderilmeden diğer aşamalara geçilemiyor.

Mustafa
Mustafa - 6 ay Önce

Evim yok oturmak için kredi ile yeni bir ev aldık. Kiracının kontratı yok ve kirada veremiyor. En kısa zamanda evi boşaltmak istiyorum çünkü bende kirada oturuyorum. Şuan hem kira hemde evin kredi ödemesini yapıyorum. Ne yapmalıyım.

EMLAK GÜNDEMİ: Evi üzerinize tescil ettirdikten yani tapunuzu aldıktan sonra 1 aylık süre içerisinde evinizde oturan kiracıya ihtarname göndermeniz gerekiyor. Eğer bu süreyi geçmişseniz işiniz zorlaşıyor. Kiracılı ev alınırken sadece satıcı ile değil evdeki kiracı ile de konuşmak gerek. Çünkü yasalar kiracıdan yana, kendi rızası dışında kiracıyı çıkarmak çok zorlaştı.

onur dursun
onur dursun - 6 ay Önce

20 senedir aynı evde kiracıyım ev tadilat gerekli ev sahibi yaptırmıyor ben de tadilat bitince kira vericem dedim kabul etmedi kafama göre hasarlı yerleri tadilat yaptırcam kira vermicem bu zamana kadar hep cebimden yaptırdım evin tapusu yok kira sözlesmesi yok tas numarası varmıs galiba elektrik bizim ustumuze su ev sahibinin cıkarma gibi durumu olabilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahipleri kiracılarına evi kullanışlı bir şekilde teslim etmekle mükellef ancak zamanla oluşan hasarın bir kısmını kiracı bir kısmını da ev sahibi karşılar. Ev sahibinden habersiz yapılan tadilatı ev sahibi karşılamak zorunda değil. Yani ev sahibinin rızası şart. Ev sahibi sizi ancak haklı gerekçelerle çıkarabilir. Anlattığınız olayda da böyle bir durum yok.

Ayse eren
Ayse eren - 5 ay Önce

Merhabalar biz 7 yıldır kontrazsız oturuyoruz kirayı hep zamnında öderiz su problemi çıkıyo aramızda süzme sayaç kullanıyoruz ona göre ödeme yapıyoruz kabul etmiyor ve çıkın diyo ne yapmalıyız

EMLAK GÜNDEMİ: Böyle saçma evden çıkarma gerekçesi olabilir mi? Ev sahibinizin size sunduğu gerekçenin kanunen hiçbir hükmü yok.


SIRADAKİ HABER