banner53

Sokağa Çıkma Yasağı Haziran Ayında Kalkıyor

Hükümetin hazırladığı 4 aşamalı korona sonrası normalleşme planına göre bayram sonrasındaki vaka durumu iyileşme gösterirse, sokağa çıkma yasağı haziranda tamamen kalkacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Haziran Ayında Kalkıyor

4 AŞAMALI NORMALLEŞME PLANI

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın bakanlıklar ile hazırladığı 4 aşamalı normalleşme planına göre; hafta sonunda uygulanan sokağa çıkma yasağının Ramazan Bayramı sonrasına kadar devam etmesi planlanıyor.

Bayram sonrasında vaka durumundaki iyileşmenin sürmesi durumunda sokağa çıkma kısıtlamasına haziran ayında son verilmesi hedefleniyor. Aynı şekilde 65 yaş ve 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının da bu takvimle birlikte haziran ayının ortasında son bulması planlanıyor.

Buna göre 16-19 Mayıs ve ramazan bayramının yer aldığı 23-26 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması öngörülüyor.

1 EYLÜL'DE 3. AŞAMA

Restoran, kafe ve pastanelerin haziran ayının ortasında açılması planlanırken, ilk etapta saat sınırlaması getirileceği belirtiliyor. Plana göre, önce mesai saatleri ile sınırlı olmak üzere ve katı fiziki mesafe koşullarıyla bu iş yerlerinin açılması öngörülüyor.

1 Eylül’de başlaması planlanan 3. normalleşme döneminde ise restoran ve kafelerdeki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak saat sınırlamasının kalkması planlanıyor. Bunun için de 30 gün yeni vaka görülmemesinin gerektiği belirtiliyor.

Konserler, kültür merkezleri, gösteri merkezleri ile birlikte ağustos ayına kadar lunapark gibi alanlarında açılabilmesi gündemde.

TELAFİ EĞİTİMİ AĞUSTOS AYINDA

Telafi eğitimleri de vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında. Öğrencilerin iyi bir yaz geçirmesi hedefleniyor. Telafi eğitimlerinin ağustos sonunda yapılması ve eylül ayında yeni eğitim-öğretim dönemine geçilmesi planlanıyor.

KABİNE TOPLANTISINDA DEĞERLENDİRİLECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın yapılacak bakanlar kurulu toplantısında öncelikle toplumun genelini ilgilendiren konular değerlendirilerek kararlar alınacak. Bilim kurulunun tavsiyelerine göre normalleşme için belirlenen bu tarihlerin 15 gün öne ya da sonraya çekilebileceği değerlendiriliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
emirhan murat yılmaz
emirhan murat yılmaz - 1 hafta Önce

İstanbul Giriş çıkışları ne zaman açıkcak nolur belirtin

Şenel  öztürk
Şenel öztürk - 5 gün Önce

Istanbul giriş çıkışları nezaman acilacak

Beyza
Beyza - 4 gün Önce

20 yaş altı yasağı ne zaman kalkacak

MEHMET EMİN ŞİMŞEK
MEHMET EMİN ŞİMŞEK - 1 hafta Önce

SURUÇ İLÇESİNE NE ZAMAN GİDEBİLİRİM

Herkesten biri
Herkesten biri - 1 gün Önce

Onun sokağı bana çıkmadığı sürece sokağa çıkma yasağı olsa ne olur.

SIRADAKİ HABER