Sitelerde Ortak Otopark Sorunu!

Site ve apartmanlara ait bir yönetim planı yoksa ve kat mülkiyeti tesis edilmemişse ortak otopark kullanımı ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda mahkemeye başvurularak otopark alanının kullanım şeklinin belirlenmesini istemek çare oluyor. Kapısı çalınacak mahkeme ise ilgili asliye hukuk mahkemesi.

Sitelerde Ortak Otopark Sorunu!

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun Yazısı...

“Bizim site iki binadan oluşuyor. Bizim bina 30 diğeri 42 daireli. Park yeri de ortak kullanılıyor. Fakat bu kadar daireye yetecek kadar araç park yeri mevcut değil. Karşı apartmanda oturanların hepsinde de en az iki araba var. Böyle olunca da bizim apartmandaki sakinlere hiç yer kalmıyor. Çoğu zaman ‘Erken gelen park eder’ durumu var. İki giriş kapısı olan park alanını bölmek için belediyeye danıştım. ‘Site olduğu için bölemezsiniz’ cevabı aldım. Site yönetimi de yok. Kavga gürültü olmadan bu sorunu nasıl çözebiliriz?”

OYBİRLİĞİ İLE KARAR ALINAMAZSA ÇARE MAHKEME

Bu soruyu Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan kaynaklı davaların temyiz incelemesini yapan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin emekli üyesi Avukat Mahmut Kamacı’ya yönelttim.

Kamacı’nın yanıtı şöyle:“Siteye ait bir yönetim planı yoksa ve kat mülkiyeti tesis edilmemişse; her iki blok aynı parsel üzerinde yer almış olması şartıyla sorun kat mülkiyeti hükümlerine göre değil paylı mülkiyet hükümlerine göre çözülür.

Paylı mülkiyette taşınmazın kullanım şeklinin paydaşlarca ittifakla belirlenmiş olması şarttır. Paydaşların ittifakla (oybirliği) alacağı kararla otoparkın kullanım şekli belirlenebilir.

Örneğin alınacak kararla otopark kullanılan alan yeterli ise her paydaşa bir otopark düşecek şekilde bir kullanım şekli belirlenebilir.

GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİ

Paydaşlarca alınacak böyle bir karar diğer paydaşları veya pay üzerinde daha sonra hak kazananları bağlar. Her bir paydaşa bir araç için otopark yeri düşmüyorsa otoparktan yararlanma ve kullanma konusunda paydaşlar arasında uyuşmazlık çıkmış demektir.

Bu durumda mahkemeye başvurularak otopark alanının kullanım şeklinin belirlenmesi istenebilir. Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmadığı için burada görevli mahkeme sulh mahkemesi değil asliye hukuk mahkemesidir.”

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 05:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER