Site Yöneticisinin Yaptırım Yetkisi Var mı?

Bina yönetimleri ile bina sakinleri zaman zaman karşı karşıya kalabiliyor. Bina yönetimleri çeşitli nedenlerle kat maliklerine ceza verebiliyor. Peki bu durum yasal mı?

Site Yöneticisinin Yaptırım Yetkisi Var mı?

Usulsüz kesilen cezalar, ödenmeyen faturalar, kısıtlanan sosyal imkanlar. Bunlar, site sakinleri ile site yöneticileri arasında zaman zama oluşan çatışmalardan sadece birkaçı oluyor.

Site Yöneticisinin Yaptırım Yetkisi Var mı?

Peki site yönetimlerinin yaptırım yetkisi var mı? Uzmanlara göre yok. Tek cezai yaptırım, aidat ödemeleri için söz konusu olabiliyor.

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Genel Başkanı Suat Sandalcı, "Yönetici genel kurulda alınan kat malikine cezai işlem şu şartlarda uygular; yine karar defterine yazılı yüzde 5 gecikme zammı aidat tutarı üzerinden uygulanmaktadır. Bunun dışında da herhangi bir cezai işlem uygulanamaz" ifadelerini kullandı.

Aidatlar Nasıl Denetlenir?

Sitelerde daire sayıları arttıkça bütçelerinin de yükseldiğini anlatan Sandalcı, toplanan aidatların denetlenebilir olması gerektiğinden bahsetti.

Sandalcı, "Site yönetimlerinin sahipsiz oluşundan, insanlar kanunda da açıklar olduğundan istedikleri gibi site bütçelerine nemanalabiliyorlar" dedi.

Ortak Alanlarda Ceza Kesilmez

Bir diğer tartışma konusunun da sitelerin ortak kullanım alanları olduğundan bahseden Sandalcı, şu ifadeleri kullandı: 

"Otopark diyebiliriz, çocuk alanları diyebiliriz, fitness salonları diyebiliriz. Bununla ilgili site yönetiminin cezai işlem uygulama durumu kesinlikle bulunmamaktadır. Bununla ilgili yasallaşan bir mevzuat da yoktur." 

Site sakinlerinin kişisel bilgilerinin paylaşılması ise yasal değil. Resmi makamlar yönetimden istese dahi, bilgiler ancak izinle verilebiliyor.

TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 10:16
YORUM EKLE