Sıfır Dairedeki Kusurlardan Kim Sorumlu?

Konutu aldıktan sonra bazı sorunlar ile karşılaşabiliriz. Peki, karşılaştığımız hataların, eksikliklerin ve ayıpların sorumluluğu kimdedir? Bu ayıplarda müteahhittin sorumlulukları nelerdir?

Sıfır Dairedeki Kusurlardan Kim Sorumlu?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 10.maddesinin birinci fıkrasında, “Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.” ifadesi yer almaktadır.

Yani, ilk 6 ay içerisinde satın aldığınız konutlarda ortaya çıkan ayıpların ayıplı olmadığının ispatı müteahhitte aittir.

Bu süreden sonra tespit edilen ayıplı durumlar için konutu satın alanlar ispat ettirmelidir. Peki, müteahhittin sorumlulukları için bir süre var mı?

Müteahhit Teslim Ettiği Evden 5 Yıl Sorumlu

Aldığımız beyaz eşya, mobilya vb. ürünlerde tespit ettiğimiz ayıplardan sonra bu ürünü teslim ettiğimiz veya tamirini istediğimiz gibi konut alımlarında da bu ve benzeri haklara sahibiz.

Konut veya benzer amaçlı kullanılan taşınmaz mallarda, taşınmaz malın teslim tarihinden itibaren müteahhittin sorumluluğu 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Mesela aldığınız dairenin kapıları kullanım hatası dışında bozulması, teras çatılarda proje dışı uygulama nedeniyle su akıntısı yaşanması veya pencere kasasından su sızması gibi durumlarda müteahhitten bu ayıplı durumun giderilmesini 5 yıl içerisinde isteyebilirsiniz.

Ancak ikinci el daire alımlarında bu süre 3 yıla düşüyor. Ayrıca ayıplı imalatın ağır kusurlu olduğu veya hile ile gizlendiği tespit edilirse, bu ayıplı imalat için zamanaşımı uygulanmıyor ve müteahhittin sorumluluğu devam ediyor.

Satın aldığınız konut veya benzer kullanımdaki taşınmazda ayıplı imalat olduğunu düşünüyorsanız, bu durumun tespit edilmesi için özel bilirkişilerle anlaşabilir ya da tespit davası açarak, konutu ya da projedeki ayıpların hileli, hatalı, ağır kusurlu vb. olup olmadığını tespit ettirebilirsiniz. Tespit sonucunda elinizde sağlam veriler olması halinde dava yoluna gidebilirsiniz.

Evin Kusurlu Çıkması Durumunda Malik Ne Yapmalı?

Aldığınız malın ayıplı olduğunu bir şekilde ispatladınız diyelim. Bu durumda;

Satılanı geri vermeye hazır olduğunuzu bildirerek sözleşmeden dönme,

Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme seçimlik haklarından birini kullanabilirsiniz. Satıcı, sizin tercih ettiğiniz bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Kaynak: İnşaPORT

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 03:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER