Serdar Oğuz: Emlak Sektöründe Durgunluk Yaşanıyor

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, "Faizlerin yüksekliği, pandemi tedbirleri ve dünya ekonomisindeki belirsizlik bölgemizdeki emlak sektörünü de etkiledi. Şuanda durgunluk yaşanıyor. 17 günlük kısıtlamanın ardından piyasanın açılmasını bekliyoruz. Villa kiralama yeni konaklama şekline dönüştü"

Serdar Oğuz: Emlak Sektöründe Durgunluk Yaşanıyor

Faizlerin yükselmesi ve ekonominin genel olarak kötü olması vatandaşların pandemiden dolayı bir beklenti içerisine girmeleri emlak ve konut sektörünü etkiledi. Ayrıca kripto para vurgunlukları da yatırımcıyı daha dikkatli olmaya yöneltti.

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Korona virüs kısıtlamaları emlak piyasasını oldukça etkiledi. Bunda faizlerinde yüksek tutulmasından kaynaklanıyor. Bölgemizde villa kiralamaya yönelik talepler daha da arttı” ifadelerini kullandı. 

Her Şey Para Değil

Oğuz, “Kısıtlama öncesi büyükşehirlerden özellikle Bodruma akım oldu tabi ki bir kısım da Fethiye’ye geldi. Şehrimize gelen çok fazla değil. Özellikle Bodrum bölgesine yoğun bir talep oldu. Fethiye’de öyle bir durum çok fazla yaşanmadı.

Bu durum Fethiye bölgesi için pandeminin yaygınlaşmaması adına güzel bir durum. Tabi ki her şey para değil. Dolayısıyla dikkat etmek ve bu konularda duyarlı olmak lazım… Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Tedbirleri elden bırakmayıp gerekli kurallara uyacağız” dedi.

Emlak Sektörü Beklemede

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Şuan itibari ile beklemedeyiz. Pandemi genel olarak her şeyi bekletiyor. Emlak sektörü de beklemede. Özellikle faizlerin yüksek seyretmesi emlak ve konut satışlarında bir durgunluğa sebep oldu.

Ancak sadece faizler değil bölgedeki emlak talebi dünya piyasası ve dünya ekonomisi ile de alakalı bir olay. Talep hala var. Ancak piyasanın biraz daha normale dönmesini herkes bekliyor. Her şey iyi olacak ama biraz bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Villa Kiralamaya Dönük Tesisler Artıyor

Başkan Oğuz, “Villa kiralama olayı bu pandemi dönemi ile biraz daha fazla konuşulmaya başlandı. 2000’li yıllardan beri villa kiralama hadisesi var. Turizmin yeni bir konaklama şekline dönüştü. Aslında alternatif bir konaklama ortaya çıktı.

Pansiyonların, otellerin, büyük otellerin yanında bu bir tercihtir. Bunların hepsinin yanı sıra villa turizmi de olacak. Böyle bir talep var. Önemli olan vergisel anlamda ve güvenlik anlamında bunun kontrolünü sağlamaktır. Bu konuda devlet çalışmalar yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda biz bu çalışmalara destek verdik. Bildirim zorunluluğu var. Güvenlik ile ilgili sıkıntılar ortadan kaldırıldı. Her villada kalanın, villa işletmecisi veya sahibi emniyete bildirmek durumunda. Vergisel anlamda da bildiri yapma zorunluluğu var. Buda ortadan kalktı.

Önemli olan denetimler, denetimler devam edecek. Ancak villa kiralama olayı turizmin bir sektörü dedik. Devam edecek ve iyi bir şekilde de devam ediyor. Yeni sadece villa kiralamaya yönelik yapılan tesisler var. Çeşitlilik artacak” şeklinde konuştu.

Kripto Para Büyük Risk

Başkan Serdar Oğuz, “Kripto para dünyada ekonominin bir gerçeği oldu. Yatırımcılarda, yatırım portföyü içerisinde düşük oranda bulunması gerektiği şeklinde yorumlarda yapmaya başladılar. Bu oran yüzde birdir, beştir bu oranın aşmamak kaydı ile…

Ancak büyük firmalarda sanal paraya ciddi yatırımlar yaptıklarını açıkladılar. Bu olaydan sonrada artış gösterdi. Kripto para riskli bir olay, ama bir gerçek var bu tür bir yönelim var. Devlerde bunu kontrol altına almaya çalışıyorlar.

Geçen haftalarda Merkez Bankasının almış olduğu bir karar vardı ödeme aracı olarak kullanılacağı konusunda… İzleyip göreceğiz. Çok risk almamak lazım, emlak sektörün de yıllardan beri yaşanmış bir tecrübe var.

Bölgede yapılan emlak yatırımı kaybettirmez diyoruz. Kripto parada getiri potansiyeli olduğu gibi götürüsü de çok yüksek olabiliyor. Çok risk almamak lazım diye düşünüyorum. Çevremde kripto paradan zarar göreni duymadım” dedi.

Gerçek Fethiye

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2021, 07:59
YORUM EKLE