banner53

Şehir Merkezinde Kalan Sanayi Siteleri Taşınıyor

Arnavutköy Sanayi Sitesi esnafıyla bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Atölyelerin büyük bir kısmının şehir merkezinde. Şehir içinde ulaşım ve çevre kirliliği gibi sorunların meydana getiriyor, esnafın geleceğinin de hesaba katılarak buna bir "dur" demeli" dedi.

Şehir Merkezinde Kalan Sanayi Siteleri Taşınıyor

ŞEHİR MERKEZİNDE KALAN SANAYİ SİTELERİ

Bakan Kurum, Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi'nde Arnavutköy Sanayi Sitesi esnafıyla bir araya geldiği toplantıda, ilçede yaklaşık 240 küçük ölçekli imalat yapan oto tamir bakımı, mermerci ve marangoz gibi atölyelerin bulunduğunu söyledi.

Bu atölyelerin büyük bir kısmının şehir merkezinde olması sebebiyle şehir içinde ulaşım ve çevre kirliliği gibi sorunların meydana geldiğini belirten Kurum, esnafın geleceğinin de hesaba katılarak buna bir "dur" denilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Arnavutköy Belediyesinin de bu noktada bir proje geliştirdiğine işaret eden Kurum, bu projedeki ilk sürecin esnafa arazilerin satışının yapılması olduğunu aktardı. 

ARNAVUTKÖY SANAYİ SİTESİ TAŞINACAK

Kurum, "Akabinde Belediye Başkanımızla konuştuk, 'Haraççı'da bulunan hazine mülkiyeti üzerindeki yaklaşık 104 dönümlük alanda, 'Arnavutköy Küçük Sanayi Projesi'ni gerçekleştirelim, bu projeyi, TOKİ Başkanlığımızla yapalım, esnafımızın ödeyebileceği şartlarda da Arnavutköy esnafına bu projeyi kazandıralım.' dedik. Hayırlı, uğurlu olsun. Bu çerçevede, Arnavutköy'de örnek bir şehircilik hamlesini de gerçekleştireceğiz." dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 3 TEMEL ALAN

Başlattıkları yeni dönüşüm seferberliğinde 3 temel alan olacağını belirten Kurum, "Afet riskli yapıların dönüşümü', 'tarihi kent merkezlerinin dönüşümü' ve 'sanayi alanlarının dönüşümü'. Bu dönüşümü yaparken de yerinde, rızaya dayalı ve hızlı dönüşüm yapacağız. Esnafımızı, vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmeden, onlarla el ele, omuz omuza, gönül birliği içerisinde bu dönüşüm projesini yapmak istiyoruz." şeklinde konuştu. 

Arnavutköy sakinlerinin ve esnafının kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Kurum, onları mağdur etmeyecek şekilde, şehrin içindeki çöküntü alanlarından, onları modern, alt ve üst yapısıyla her türlü sosyal donatı imkanlarıyla, istihdam anlamında değer katacak bu projeyi gerçekleştirmeyi istediklerini vurguladı. 

Bakan Kurum, iş yerlerine kavuşacak olan 10 bin sanayi esnafı için de yeni yerlerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

İSTANBUL VE AK PARTİ ETLE TIRNAK GİBİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine değinen Kurum, "İstanbul ve AK Parti etle tırnak gibidir. Ayrılmaz bir bütündür. Adeta birbirine yürekten bağlı iki kardeş gibidir. Hizmetkarı olmaktan onur duyduğumuz, dünyanın merkezinde medeniyetimizin başkenti İstanbul'da pazar günü yeniden sandığa gidiyoruz. Artık 5 günümüz kaldı. Binali ağabeyimizi anlatmaya gerek yok. Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık yaptığı dönemde hep hizmet etti, üretti, çalıştı. İstanbul'u CHP'nin o çarpık zihniyetine bırakamayız. İstanbul'umuz gülümseyen yüzlerin altından nefret mesajları veren illüzyon ustalarını değil, milletimize vatandaşımıza yol arkadaşlığı yapan hizmet ustalarını hak etmektedir. İnşallah, 23 Haziran akşamı, gönül belediyeciliğiyle ülkemizin en güzel şehriyle Binali ağabeyimiz bir araya gelecek."

SANAYİ SİTESİNE SADECE SANAYİ ESNAFI ALINACAK

Konuşmasının ardından vatandaşların sorularını yanıtlayan Kurum, bir vatandaşın, "Sanayi projesinden kimler faydalanacak? Burada dükkanlar yapılacak, öncelik buradakilere mi sağlanacak?" sorusu üzerine, "Arnavutköy esnafı dışında kimse olmayacak. Belediyemiz buna ilişkin bir ofis açıyor. Bu ofise bütün Arnavutköy'deki esnafımız, gelip o ofiste kentsel dönüşümü Bakanlığımızla birlikte görüşecek ve oradan yürüteceğiz." yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 05:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER