Sefer Altıoğlu: Arsa Sıkıntısı Fiyatları Yükseltecek!

Yeni konut üretiminin ihtiyacın altında gerçekleşmesi ve İstanbul’daki arsa sıkıntısı özellikle son 1 yıldaki fiyat artışının temel nedeni oldu. İstanbul’daki arsa sıkıntısının fiyat artışını hızlandıracağına dikkat çeken MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, istediği gibi bir sıfır konutu bulamayan vatandaşların ikinci el konutlara yöneldiğini belirtti.

Sefer Altıoğlu: Arsa Sıkıntısı Fiyatları Yükseltecek!

Konut satışlarında düşen faizler nedeniyle bir artış beklentisi vardı. Bu artış TÜİK verilerine göre yüzde 200’ün üzerinde gerçekleşti.

Bunun temel nedeni panedemi öncesi başlayan talebin pandemiyle sekteye uğraması. Aylık 120 bin-130 bin seviyelerinde olması gereken satışların pandemi döneminde 40 - 50 bin aralığında kalmasıdır.

Bu biriken taleple birlikte kamu bankalarının açıkladığı düşük faiz imkanı ile satışlar beklediğimiz şekilde gerçekleşti. Bu artışın en büyük kısmının ise ipotekli konut satışlarının oluşturduğunu görüyoruz.

Sıfır konut organik talebin 3’te 1 seviyesinde gerçekleşiyor

Sıfır konut rakamlarında ise  durum son 2,5 yılın ortalamalarının 3’te 1’i oranındadır. Bu durum bize halihazırda yeni konut üretiminin  organik ihtiyacın altında olduğunu gösteriyor.

Çünkü yeni konut üretilmiyor.İstediği gibi bir sıfır konut bulamayan vatandaşımız ikinci el konut almaya yöneliyor.

İstanbul’da konut geliştirecek arsa sınırlı

Konut üretimindeki ana konunun arsa sıkıntısı olduğunu vurgulayan MİNT Yönetim kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Dışarıya çıktığınızda eskisi gibi yollarda dolaşan harfiyat kamyonlarını görmüyorsunuz.Buradan yola çıkarak vatandaşımız, yeni konut üretiminin durma noktasına geldiğini anlayabilir. İstanbul özelinde konuştuğumuzda son 10-15 yılda ne yaptık?

Kartal’daki ,Ümraniye’deki, Kağıthane-Cendere’deki, Topkapı’daki ve Bayrampaşa’daki fabrika arazilerini konuta dönüştürdük. Basın Ekpress aynı şekilde.

Şimdi maalesef önümüzdeki dönem bu endüstriyel alanları kabaca bitirdik, yüzde 90-95 seviyesinde bu arsalar konuta dönüştü; trafikte zaman kaybetmeden ulaşabilecekleri şehrin birinci ve ikinci bölge diye tabir edeceğimiz yerlerde arsa üretme sıkıtısı var.

Kartal Adliyesi ve Basın Ekspres arasında konut fiyat artışı hızlanacak

Şimdi bu arsayı bu bölgede nasıl üreteceğiz? Kentsel dönüşümle; fakat kentsel dönüşüme dayalı arsa üretmek zor ve uzun zaman alıyor.Arsa sahiplerinin beklentileri ve mevzuat, sürecin istendiği ve beklendiği gibi hızlı ilerlemesini engelliyor.

 İstanbul’da önümüzdeki dönem şehir merkezinde insanların trafikte fazla zaman kaybetmeden ulaşabileceği evler noktasında arsa üretme güçlüğü maalesef  Kartal adliyesi ile Basın Ekspres arasındaki bölgede  konut fiyat artışlarını hızlandıracak.”

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 05:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER