banner53

Salgının Zam Şampiyonu Villa ve Müstakil Evler Oldu!

Endeksa’nın analizlerine göre pandemi etkisi görülmeye başlandıktan hemen sonra ülke genelinde talep edilen konut kira bedeli yüzde 6; müstakil konutların kira bedeli yüzde 18; yazlık bölgelerde talep edilen kira bedelleri ise yüzde 5 ile yüzde 15 arasında artış gösterdi.

Salgının Zam Şampiyonu Villa ve Müstakil Evler Oldu!

Yazlık bölgelerde son 1 yıla bakıldığında ise, konut kiralarının en fazla Datça, Alanya, Fethiye, Ayvalık, Marmaris, Alaçatı ve Kuşadası’nda arttığı görüldü.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre, artan fiyatı karşılayacak işlemler gerçekleşmiyor. Fiyat artışı yaşanırken, yazlık ve yayla evlerine talep, salgının etkilerinin ilk görülmeye başlandığı dönemdeki kadar yüksek seviyelerde değil.

Endeksa’ya göre,  yaz döneminde turistik tesislerde alınacak önlemler de kiralık yazlık ev talebini ve kira bedelini artıran önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

Kiralarda en fazla artış yazlık bölgelerde

Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt, son 1 yılda konut kiralarının en fazla artış gösterdiği bölgelerin Datça, Alanya, Fethiye, Ayvalık, Marmaris, Alaçatı ve Kuşadası olduğunu belirterek, “Datça’da son 1 yılda konut kiraları yüzde 35, Alanya’da yüzde 31, Fethiye’de yüzde 26, Ayvalık’ta yüzde 24, Marmaris, Alaçatı ve Kuşadası’nda yüzde 21 artış gösterdi.

Kira bedellerinin en yüksek olduğu bölgeler ise sırasıyla Alaçatı, Göcek, Bodrum, Marmaris ve Bozcaada. Alaçatı’da ortalama kira 2.740 lira, Göcek’te 2.714 lira, Bodrum’da 2.451 lira, Marmaris’te 2.225 lira, Bozcaada’da ise 2.077 lira” dedi.

Müstakil konutlar da zam şampiyonu

Yazlık bölgelerde müstakil konutların kira artışlarının genellikle tüm konut artışlarından daha yüksek olduğunu da sözlerine ekleyen Öğüt, Endeksa verilerine göre son bir yılda müstakil konutların Kemer’de yüzde 39, Datça’da yüzde 38, Alanya’da yüzde 37, Ayvalık’ta yüzde 24, Bodrum’da ise yüzde 16 artış gösterdiğini açıkladı.

Müstakil konutların kiraları Göcek’te ortalama 4 bin 860 lira, Bodrum’da 3 bin 698 lira, Alaçatı’da 3 bin 007 lira, Çeşme’de 2 bin 734 lira, Marmaris’te 2 bin 681 lira.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 03:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER