banner53

Salgında Azalan Taşınmalar Yeni Normalle 2 Katına Çıktı

Armut.com ve nakliye alanında özelleşen markası RahatTasin.com verileriyle her 6 ayda bir hazırladığı Türkiye Taşınma Dosyası yayımlandı. 1 Ocak – 30 Haziran 2020 dönemine ait verilere göre Türkiye'de taşınma trendleri koronavirüsten önemli ölçüde etkilendi.Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart tarihinden itibaren yüzde 28-34 bandında düşüş gözlemlenen taşınma talepleri, normalleşme adımlarıyla birlikte son 2 ayda yüzde 107 artış göstererek rekor seviyelere ulaştı.

Salgında Azalan Taşınmalar Yeni Normalle 2 Katına Çıktı

Türkiye'nin en büyük hizmet platformu Armut'un her 6 ayda bir düzenli olarak yayınladığı, iki markası Armut.com ve RahatTasin.com verilerini içeren Türkiye Taşınma Dosyası'na göre, Türkiye genelinde son 6 ayda toplamda 145 bin 556 adet taşınma talebi oluşturuldu. 2020'nin ikinci çeyreğinde mevsimsel olarak beklenen büyüme koronavirüs nedeniyle sınırlı kaldı.

Seyahat yasaklarının kalkması ve konut kredilerindeki faiz avantajlarıyla nakliye taleplerinde Haziran ayıyla beraber rekor bir büyüme gözlenirken, bu artışın etkisiyle 2020'nin 3. çeyreğinde nakliye sektöründe hızlı bir büyüme bekleniyor.

Taşınma trendlerine ışık tutan Türkiye Taşınma Dosyası ayrıntılı olarak https://info.rahattasin.com/turkiye-tasinma-dosyasi linkinden incelenebiliyor.

Kentsel dönüşümün taşınma lokasyonlarını etkilediği görülürken, Ankara ve İzmir'den İstanbul'a taşınanların öncelikli tercihi Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Maltepe gibi Anadolu yakası semtleri oluyor.

Veriler, Avrupa yakasındaki taşınma hareketliliğinin Anadolu yakasına oranla daha yoğun olduğuna işaret ediyor.

Koronavirüs Depolama Taleplerini Artırdı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 26 Mart'ta üniversitelerde uzaktan eğitime başlanmasıyla, öğrenciler ailelerinin evlerine döndü. Bu süreçte öğrencilerin tercihi eşya depolama oldu.

Nisan ayında yüzde 77 artış gözlenen eşya depolama hizmetlerinde ağırlıklı olarak 3-6 ay arası depolama tercih edildi.

Koronavirüs Şehirden Sahile Hareket Başlattı

Armut'un verilerine göre en fazla taşınma yine üç büyük şehir İstanbul (yüzde 44), Ankara (yüzde 13) ve İzmir'de (yüzde 9) görülürken, Bursa (yüzde 3.5), Kocaeli (yüzde 3) ve Antalya (yüzde 3) takip eden iller arasında yer alıyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir'den diğer şehirlere taşınanların oranı yüzde 16 artış gösterdi. Türkiye'nin sahil kentleri Muğla ve Antalya'ya taşınanların sayısında ise yüzde 11 artış söz konusu.

Şehir içi taşınmalarda da benzer bir yönelim mevcut; İstanbullular, Silivri ve Çatalca'ya yönelirken, İzmir'de Seferihisar ve Urla'ya doğru artan bir trend gözlemleniyor. Ankara'da ise şehir içi taşınma trendinin, doğasıyla öne çıkan Akyurt ve Pursaklar semtlerine doğru arttığı söylenebilir.

3 Büyük İlde Taşınma Fiyatları Ev Büyüklüğüne Göre Değişiyor

Taleplere verilen fiyat tekliflerinden hesaplanan tutarlara göre taşınma fiyatları ortalama 1.137 lira ile 2.119 lira arasında seyrediyor.

1+1 ve 2+1 evler için ortalama nakliye ücretlerinin İzmir'de İstanbul ve Ankara'ya göre daha yüksek olduğu gözlemlenirken, İstanbul 3+1 ev nakliyesinde en yüksek fiyat ortalamasına sahip.

Hem şehirdeki mesafe hem de köprü geçme maliyetleri dolayısıyla tüm konutlardaki taşınma maliyetleri için İstanbul, Türkiye'deki en pahalı il olarak öne çıkıyor.

En Çok Cumartesi Günü Taşınıyoruz

Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen sokağa çıkma yasaklarına rağmen en çok taşınmanın Cumartesi günü olduğu görülüyor. Taşınma hareketliliğinin 2+1 evlerde yoğun olduğu görülürken, taşınan eşyalarda 2642 adet ile çamaşır makinesi başı çekiyor.

Armut.com verilerine göre 1 Ocak - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında 1611 adet bulaşık makinesi, 104 adet koşu bandı, 55 adet piyano ve 59 adet kasa taşındı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER