banner53

Salgın Süresince Site ve Apartman Kurul Toplantısı Yapılabilir mi?

İçişleri Bakanlığı 16 Mart 2020 tarihinde valiliklere gönderilen genelge gereğince koronavirüs tedbirleri kapsamında apartman ve site yönetim kurulu toplantıları ertelenmişti. Söz konusu genelgenin kaldırıldığına dönük henüz bir açıklama yapılmadığı için bu genelge gereğince yönetim toplantıları halen yapılamıyor.

Salgın Süresince Site ve Apartman Kurul Toplantısı Yapılabilir mi?

İÇİŞLERİ GENELGE YAYINLAMIŞTI 

Söz konusu genelge ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf vb. ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) 16 Mart 2020 tarihi itibariyle geçici olarak ertelenmiştir.

Ülkemizde ve dünyada büyük bir özveri içinde mücadele edelin koronavirüs salgını ile ilgili olarak, sitelerin ve kooperatiflerin genel toplantıları genelge kapsamını girmektedir.

Site yöneticileri ve kooperatif yönetim kurulları tarafından halkın sağlığının korunması ve virüsün yayılmasının engellenmesi için genel kurul toplantılarının genelge çerçevesinde ertelenmesi gerekmektedir.

Toplantıların genellikle kapalı ve kalabalık bir ortamda yapıldığı göz ününe alındığında yöneticilerin alacağı erteleme kararı küresel salgının yayılmasına engellemede kattı sunacaktır.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kat malikleri kurulunun, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanacağını, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu’nu ise Genel Kurul Şekli başlıklı 45.maddesine göre olağan toplantının her hesap devresi sonundan itibaren 6 ay içinde ve en az yılda bir defa yapılması zorunludur.

Kooperatifler Kanununun 45. maddesinde Haziran ayı sonuna kadar belirtilen tarih ilk toplantı tarihini ifade etmekte olup, ilk toplantıda nisap oluşmadığında ikinci toplantının Haziran ayından daha sonraki bir tarihte de yapılmasında yasal bir engel bulunmamaktadır.

Bağımsız bölüm maliklerine ve ortaklara gönderilecek gündemde ilk toplantının yapılamaması durumunda ikinci toplantının en az 7 gün sonra yapılacağı tarih yazılabileceği gibi, ikinci toplantı için herhangi bir tarih belirtilmemesi ve daha sonraki süreçte ortaklara tekrar çağrı yapılarak genel kurulun gerçekleştirilmesi hem Kat Mülkiyeti Kanununda hem de Kooperatifler Kanunda mümkündür.

Genelge gereği genelge öncesinde genel kurul toplantı kararı almış ve alınan karar ile birlikte gündemi ortaklarını posta yoluyla gönderilmiş olsa dahi söz konusu toplantının erteleme kararı alınarak ortaklara mesaj ve diğer iletişim kanallarıyla toplantıların ertelendiği bildirilmesi gerekmektedir.

Genel kurul toplantılarının ertelenmesi yönetimsel faaliyetlerin yürütülmesine engel teşkil etmemektedir. Ortaklara ve bağımsız bölüm maliklerine ek borçlandırıcı işlemler dışında fatura, ücret, sigorta ve vergi gibi düzenli ödemelerini gerçekleştirmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
İçişleri Bakanlığı söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini talep etmiştir.
Küresel salgının kontrol altına alındığı yönünde resmi açıklama yapılıncaya kadar site ve kooperatif yöneticilerinin genelge kapsamında hareket etmeleri toplum sağlığı acısından önemli olup aynı zamanda da yasal bir zorunluluktur.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 15:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim hülkanat
İbrahim hülkanat - 2 hafta Önce

Apartman yönetim toplantısını yapa bilirmiyiz bizi bu konuda bilgilendirirmisiniz

EMLAK GÜNDEMİ: İçişleri Bakanlığı toplantıları salgın nedeniyle yasaklamıştı. Yasağın kalktığına dönük henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Erol Şener
Erol Şener - 1 hafta Önce

İçişleri bakanlığı tüm genel kurul ve toplantıları 15 ağustostan sonra yapılmasını bu tarihten önce yapılmış olan genel kurul ve toplantılarının yok hükmünde olduğunu ve noterlerın karardefterlerini onaylamayacağı hakkında bir duyum aldım doğru mudur

EMLAK GÜNDEMİ: Konuyla ilgili resmi açıklama yok henüz, duyum olduğunu belirtmişsiniz zaten. Ortada kısıtlayıcı bir genelge var ancak bu genelgenin kaldırıldığına dönük açıklama yok. Yani kısıtlama devam ediyor.

E.ADIYAMAN
E.ADIYAMAN - 3 hafta Önce

KAT MALİKLERİ TOPLANTILARI YAPILABİLİR Mİ ARTIK?

EMLAK GÜNDEMİ: 26 Mart 2020 tarihli İçişleri genelgesi: devletin tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve insanların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için umuma açık iş yerlerinin faaliyetlerinin durdurulması, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile dernek ve vakıfların toplantılarının, eğitim/hizmet içi faaliyetlerinin geçici süreliğine ertelenmesi başta olmak üzere bir çok tedbir alındığı, bu tedbirler kapsamında uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarla paylaşıldığı..."

Normalleşme adımları atıldı ancak bu genelgeyi ortadan kaldıran bir açıklama henüz yapılmadı.

Zülfü özdemir
Zülfü özdemir - 2 hafta Önce

İçişleri bakanlığının genelgesine uyulması doğrultusunda hem fikirim

Ayse korkmaz
Ayse korkmaz - 1 hafta Önce

Tele konferans yoluyla toplantı yapılabilir mi?

Zübeyde Karanfildagı
Zübeyde Karanfildagı - 7 saat Önce

2020 Site Yönetim Kurulu toplantıları hangi tarihte yapılacak acaba bu konuyla ilgili bir bilgi alma şansımız var mı?

EMLAK GÜNDEMİ: Pandemi nedeniyle İçişleri genelgesiyle yasaklanan toplantılar için henüz yeni bir gelişme yok. Ancak tahminlerimize göre çok yakın zamanda bir açıklama gelir. Bina kurul toplantıları için resmi açıklamayı beklemek en doğrusu...

SIRADAKİ HABER