banner53

Salgın Dönemi Kira Ödemeleri için Düzenleme Şart

Mülk sahipleri kira konusunda mutlaka bir uzlaşmaya gitmeli, yardımcı olmalılar. Kiracılar bu durumu bilemezdi. Belki bir dönem için kiraları almayabilirler, ya da yarı kirayı alıp öteleyebilirler. Çünkü işler yavaş yavaş toparlanacak ve belki de sonrasında kirasını düzenli ödeyen daha değerli olacak. O yüzden kiralarla ilgili devlet bir düzenlemeye gider...

Salgın Dönemi Kira Ödemeleri için Düzenleme Şart

Hürriyet'ten Deniz Sipahi'nin Yazısı...

Önce KDV ve muhtasar ödemelerinin ertelenmesi, sonra kredilerin ötelenmesi, şimdi de işe devam desteği... Hepsine katılıyorum.

Önce bu ertelemeler ve kolaylıklar bazı sektörlere tanındı, ardından genişletildi. Bence bu dönemde kimse ayrım yapmadan, ekonomi aktörlerinin tamamı için bu destekleri vermek lazım.

Zaten adı üstünde erteleme, öteleme ve bugünü biraz da geleceğe erteleme... Bu iki haftanın Türkiye için kritik olduğunu görüyorum. Öncelikle evde kalalım, şu zinciri kıralım. Kıralım ki, sonra işimize, gücümüze bakalım. Ekonomiyi yeniden toparlayalım.

Bütün bunlar için beklemeden ve önceden önlemleri alıp açıklamamız gerekir. Devlet üzerine düşeni yapıyor, yapmalıdır da...

Bence G 20 bir an önce toplanmalı ve önümüzdeki birkaç yıl için radikal tedbirleri almalı ve dünya bunları birlikte uygulamalı. Yoksa koronavirüs gibi hepimizi evlere kapatır ekonominin gerçekleri...

Şimdi özel sektöre de görev düşüyor. Adı üstünde işe devam desteği küçük, büyük bütün şirketlere verilebilecek. Tek bir şart var, istihdamı korumak. Böyle dönemlerde öylesine önemli ki...

Özel sektör çalışanına sahip çıkmalı, işten adam çıkarmamalı. Bir görev de iş yeri sahiplerine, mağaza sahiplerine, mülk sahiplerine düşüyor. Belli ki birkaç ay kimse iş yapamayacak.

Herkes hesabını kitabını cirosuna, karlılığına göre yapmıştı. Ciro da yok, ortada kar da yok.

Fatura çok ağır aksine...

Mülk sahipleri kira konusunda mutlaka bir uzlaşmaya gitmeli. Kiracılar bu durumu bilemezdi. Çin’de görülen bir virüsün dünya krizine dönüşeceğini kimse tahmin edemezdi.

Kiralar konusunda mülk sahipleri yardımcı olmalılar. Belki bir dönem için kiraları almayabilirler, ya da yarı kirayı alıp öteleyebilirler.

Çünkü işler yavaş yavaş toparlanacak ve belki de sonrasında kirasını düzenli ödeyen daha değerli olacak. O yüzden kiralarla ilgili devlet bir düzenlemeye gider. Belki de gitmeli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER